Zıt Renkler Ev Dekorasyonunda Bir Arada Kullanılmalı mı?

0
187

Ev dekorasyonunda en çok zorlandığımız ve bizi düşündüren konulardan biri de dekorasyonda renkleri uyumlu kullanabilmek. Mağazaların vitrinlerinde gördüğümüz o şahane kombinlenmiş evi, kendi evimize taşımayı çok isteriz ancak durum her zaman öyle olmaz. Kimileri bu konuda çok yetenekliyken, kimileri de renk uyumu konusunda yardım almadan başarılı olamıyor. Evlerimizde, tüm bu renkleri nasıl kullanabiliriz, hangi kuralları uygulamalıyız bilmek gerekmektedir.

Doğru Renkleri Seçebilmek

Ev dekorasyonunda dikkat etmemiz gereken ilk noktalardan biri de evimiz için kullanacağımız doğru renkleri seçebilmek olacaktır. Bazı renkler evlerimiz için idealken, bazı renkler ise olduğundan küçük ve karanlık görünmesine neden olacağından uygun değildir. Hatta bazı renkler kombinlenirken, ilk başta uygunsuz gibi bir algı yaratsa da doğru tonları birleştirmeyi yakaladığınızda mükemmel durmaktadır. Örneğin mavi ve yeşil birbirlerini boğabilecek renkler olarak düşünülse de mavi ve yeşilin doğru tonu ile evinizde hem doğanın hem de okyanusun havasını yakalayabilir, huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. Dekorasyon konusunda her sene belli renkler moda olmaktadır. Bu renkleri gördüğümüzde çok sever ve evimize uygulamak isteriz; ancak her zaman uyguladığımız bu renklerden vazgeçmek kolay olmayabilir. Köklü değişiklikler yapamayabiliriz. Bu nedenle evimizin ana parçalarını her zaman modası geçmeyecek renklerden yaparsak, kolay değiştirebilir ve üzerinde oynamalar yapabiliriz.

Renk Kombinleri

Dekorasyonda renk kombinleri, herkesin önem verdiği olayların başında gelmektedir. Farklı renk detayları evinizin havasını olduğundan farklı gösterebilir. Dekorasyonda renkleri doğru kombinleyemediğiniz sürece kullandığınız renkler evinizde dümdüz ya da çok karışık bir hava yaratacaktır. Dekorasyonda, renk uyumu ve doğru birleştirme eylemlerini yapmak için iç mimarların kullandığı birçok yöntem vardır. Doğru araştırma ile bunları evinize uygulayabilirsiniz.

Zıt Renklerin Uyumu

Zıt renkleri bir arada kullanabilmek herkesin yapabileceği, yapsa da evinde şıklığı oluşturabileceği bir dekorasyon tarzı değildir. Zıt renk uyumu evinizi rezil de eder vezir de bu nedenle çok dikkatli kullanılmalıdır. Ev için tasarımcılar genellikle 60-30-10 formülünü uygularlar. Bu formüle göre iki renk birbirine yakın seçilirken diğer renk zıt renk olmaktadır. Bu renklerin kullanımı ise; birbirine yakın renklerden açık olanı duvarlarda, koyu olanı mobilya gibi büyük eşyalara kullanırken, zıt rengi ise aksesuarlarda kullanmak gerekir. Renklerin zıtlığını evinize yansıtmak için doğayı da örnek alabilirsiniz. Gökyüzü mavisi ile, gün batımındaki turuncu güneş gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz