Yemek Odası Yerleştirilmesi Nasıl Yapılmalıdır?

0
367

Yemek odası iki şekilde hazırlanabilir ; bu da evinizin uygunluğuna metrekare genişliğine göredir birinci seçenek mutfak ve oturma odasına geçişte evin mimarı tarafından ayrıca bir yemek odası alanı bırakıldıysa sadece yemek odası olarak dekore ederek düzenleyebileceğiniz bir odaya sahip olabilirsiniz.

Diğer seçenek ise geniş salonların bir bölümü yemek odası olarak ayrılır ayrıca bir yemek odası olmayan evlerde hemen her zaman salonun girişinde kalan bölüm yemek odası olarak kullanıma ayrılır her iki seçenekte de doğru dekorasyon ve düzenleme yapılması sizin için kullanım rahatlığı sağlayacaktır.

Salonda yemek masası nereye konmalı; ayrıca bir yemek odanız yoksa ve salonun bir bölümünü yemek odası olarak kullanacaksanız , yemek masanızı salonun oturma gurubundan uzak ayrı bir bölümüne yerleştirmelisiniz.

Salonda mutfağa en yakın olan yani kapı girişinizin sağ yada sol duvarına paralel gelecek şekilde masanızı yerleştirebilir masa arkası duvara diğer büfe , gümüşlük ve servis için kullanacağınız mobilyanızı yerleştirebilirsiniz.

Bu yerleşimde dikkat etmeniz gereken masanın ve sandalyelerin oturulabilir durumda olması her yemek yeme esnasında size ekstra iş çıkarmayacak düzende olmasını sağlamaktır.

Bunun içinde evinizin yani salonunuzun genişliğine uygun masa ,sandalye yada oturma sediri hatta bu genişliğe uygun büfe tercih etmelisiniz.

Salon vitrini nasıl yerleştirilir; yemek odası takımınızın büfesi yada gümüşlüğü konumunda olan vitrin masanın arkasında kalmalı ama burada da duvarın uygunluğu masanın yerleştirildiği bölümün genişliği önemlidir sandalyelerin rahat hareket ettirilebileceği bir alan bırakarak büfeyi yerleştirmeniz gerekir yemek için kullanılacak porselen takım bardak çatal vb. gereçler bu büfede bulunacağından kapaklarının açılabilir olması dekorasyonda önem taşır.

Kare salon nasıl yerleştirilir; oturma salonunuzun haricinde mutfak tan oturma odasına geçişte bir kare ya da diktörgen yemek salonunuz bulunuyorsa , öncelikle yapmanız gereken bu alanın metrekaresini almak olacaktır .

sonrasında yemek odası mobilyanız olan masa ,büfe ve gümüşlük ya da dolap ölçülerinizi almanızdır yemek salonunuzun biçimini ve metrekaresini yazdığınız bir kağıda duvar boşluklarına gelecek şekilde dolap ve konsollarınızın genişliğine göre uygun olan mobilyalarının yerleşimini ve düzenlemesini yapar orta kısmada masanızı ve etrafına sandalyelerinizi yerleştirirsiniz.

Bu uygulama  hem zamandan  tasarruf etmenizi sağlar ,hem de mekandan doğru yararlanmanızı; yemek odası dekorasyonunda en önemli unsur görüntüden ziyade kullanılabilir şekilde olan düzenlemedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz