Yemek Odası Salonu İle Birleşik Olanlara Öneriler

0
442

Günümüzde birçok ailenin yemek odası ve salonu birleşiktir. Bunun nedeni ise, evlerin yapısının ayrı bir odaya imkan sağlamamasıdır. Bu nedenle hem salonu kullanırlarken, hem de yemek odasını kullanırlar.

Her iki alanın da aynı ortamda olması sebebiyle dekorasyonuna daha fazla titizlik göstermek gerekir. Aksi durumda, ortam boğuk olur ve eşyaların ayrışımı yapılamaz. Siz de L tipi ya da kare salon nasıl yerleştirilir merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızda yarar var.

Salonunuzun yapısı L ise;

Eğer salonunuzun yapısı L ise, işiniz diğerlerine göre biraz daha kolaydır. Çünkü L salonu dekore etmek biraz daha kolaydır. Zaten yapısı gereği birbirinden ayrışmış olan L salonlar, ufak biraz rötuşla istediğiniz şekle bürünecektir.

Yemek odası ile salonu ayırmanın en eğlenceli yolu, duvar boyalarıdır. Yeme odasını salon bölümünden ayrıştırarak aynı rengi farklı bir tonunu kullanabilirsiniz.

Mesela salonunuzda sarı tonları eşyalarınız ile uyumlu olarak gördüyseniz, yemek odanızda ise, salonda kullandığınız sarı rengin birkaç ton açığını kullanabilirsiniz.

Eğer salonunuz köşegen ise;

Bu durumda salon ile yemek alanını ayrıştırmak, L tipi salonlar ve yemek odalarından biraz daha titizlik ister.

Bu durumda yapabileceğiniz işlemlerden biri, yemek bölümünün bulunduğu alandaki duvarın bir köşesini farklı bir renge boyamak ya da yemek bölümündeki köşeye duvar kağıdı kullanmaktır

Sıcak renklerin ahengi…

Ayrıca yemek odası olarak kullandığınız bölümde gri, mavi gibi soğuk renkler kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. bunun yerine sıcak renkler kullanarak, yemek odanızın bütünlüğünü sağlayabilirsiniz. Çünkü sıcak renkler kişide açlık ve iştah duygularını kabartır.

Bu nedenle, salonda yemek masası nereye konmalı diye merak edenler için hemen cevaplayalım.

Yemek odası için ayırdığınız alan salonun giriş kapısı tarafında olmalıdır. Pencereye yakın olan tarafta oturma grubunun yer alması daha uygun olur ve girişte hemen oturma grubunun yer alması ortamı olduğundan dar göstereceği için tavsiye edilmez.

Nasıl ki insanların bir dili vardır, bitkilerin ve hayvanların da birer dili vardır. Kimi zaman anlaşırız ya da anlaşamayız. Renklerin diline de kulak vererek en karmaşık ortamı bile ayrıştırıp, huzurlu ve uyumlu bir ortama dönüştürebiliriz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz