Yemek Odalarında Çift Renk Kullanımı

0
173

Yemek odaları bir evin en resmi köşelerdir. Çünkü eve gelen misafirlerin ağırlandığı alanlardır, tabiri caizse evin ve ev sahibinin görücüye çıktığı alanlardır. Bu yüzden yemek odalarında kullanılan dekorasyon öğeleri ve duvar boyalarının önemi büyüktür. Yemek odaları hata kaldırmaz, en ufak gözden kaçan bir detay bütün ambiyansı bozabilir.

Yemek odaları genellikle salonlar ile iç içedir. Önceden salon ile aynı renk kullanılırken, şimdilerin modası salondan farklı bir renk kullanılmasıdır. Salon ile aynı renk; ancak bir iki ton açık ya da koyusu tercih edilmekte ya da salondan ayrı bir renk tercih edilmektedir.

Rahatlatan Renkler mi?

Yemek odalarında tercih edilen renk gruplarından biri rahatlatıcı renklerdir. Huzur veren renkler hangileri diye düşündüğümüzde aklımıza soğuk renk grupları gelmektedir. Bunun için salonunuz ile birlikte tercih edebileceğiniz renk grupları açık ve koyu mavi, açık ve koyu gri ya da açık mavi ve lacivert olabilir. Bunlar en çok tercih edilenleridir.

İştah Açıcı Renkler mi O da Ne?

Dilerseniz yemek odanızda sıcak renkleri tercih ederek yemek yeme isteğinizi canlandırabilirsiniz. Yemek odalarında en çok kullanılan sıcak renkler kırmızı, turuncu ya da mordur. Yemek odanızda kullandığınız kırmızı, turuncu ya da morun bir ton açık ya da koyusunu da salonunuzda tercih ederek iki renk kullanımını tamamlayabilirsiniz. Oda renkleri nasıl olmalı derseniz, yemek odası için karşınıza mutlaka sıcak renkler çıkacaktır.

Zıtların Çekimi

Yemek odanız ve salonunuzda dilerseniz birbirine zıt renkler kullanarak da bütünlük yaratabilir ve ortamınızı hareketlendirebilirsiniz. Eşyalarınız ve aksesuarlarınıza uyum sağladıktan sonra, farklı renkler ile salonunuz ve yemek odanızı birbirinden bağımsız kılabilirsiniz. Yemek odası ne renk olmalı diye düşünenler için önemli olan odanızı ne renkte görmek istediğinizdir.

Dilerseniz aynı rengin açık koyu tonu yerine, yemek odanızı gri, salonunuzu mavi gibi farklı renkler ile de tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz yemek odanız pembe iken salonunuz mor olabilir. Önemli olan seçtiğiniz renklerin eşyalarınız ile olan uyumudur. Unutmayın ki renk uyum sadece aynı rengin tonları arasında olmaz, farklı renklerin de birbirini çekme özelliği vardır.

CEVAP VER