Yemek Odaları İçin En Çok Tercih Edilen Renkler

0
377

Renklerin biz anlamasak bile hayatımızı etkileme gibi bir özellekleri vardır. Nasıl güneş açtığında mutlu oluyoruz veya hava kapandığında çoğumuz depresif bir moda bürünüyoruz aynen bu şekilde evlerimizin odalarında kullandığımız renklere odaların fonksiyonlarına göre karar vermeliyiz.

Hele ki yemek yediğimiz alanın iştahımızı kapatmasını veya çok iştahlı yememize neden olmasını istemeyiz.

Sıcak ve parlak tonlar

Altın rengini yemek odalarınızda kullanmak biraz cesaret isteyebilir ancak size yemek odanızı sofistike bir ortama çevirmek için çok yardım edecektir. Misafirlerinize hazırladığınız muhteşem sofranın üzerindeki sadece şamdanlardaki beyaz mumlar ve arka planınızda parlayan altın rengi detayı misafirlerinizle geçireceğiniz samimi bir ortam yaratacaktır.

Yumuşak tonlar

Açık gri ve pudra pembesi uyumu ile nefes alan bir yemek odası yaratmanız mümkün. İki yumuşak tonu birlikte kullanmaktan korkmayın.

Bir duvarınız gri iken diğer duvarınızı yumuşak pembe yapabilirsiniz. Adeta bulutların üzerindeymişsiniz gibi hissettirecek bu yumuşak tonlar size. Bir renk ile salonunuzun ve kendinizin enerjinizi yükseltip diğer renk ile samimi bir ortam oluşturabilirsiniz.

Doyurucu tonlar

Mor, karadut ve vişne çürüğü gibi renkler sofranızın zenginliğini ortaya çıkaracaktır. Kadife detaylarla ve eski aile fotoğraflarını gösterişli çerçeveler içerisinde sergilemek sizi padişah torunu gibi hissettirecektir, özgüven sağlayacak ve kendinizden emin hareket edeceksiniz.

Sade ve Şık

Fransız tasarımlarına hayranız kesinlikle leylak, menekşe gibi romantik ve huzur veren renkleri bir düşünün. Klasik ama detaylar arasında kaybolmayan, geleneksel ama romantik detaylarla şıklığı yemek odalarınıza taşıyın.

Doğa ile iç içe

Doğanın nefesi, kışın beyazı, yazın sarısı, ilkbaharın yeşili, sonbaharın turuncusu ve toprak rengi ile hangi mevsimi yaşamak istiyorsanız yemek odanıza taşıyın. Yemek yerken toprak kokusunu hissedip, yağmurun serinliği ile huzur  bulacaksınız. Kullanacağınız ahşap masa, dallardan yapılmış peçetelikler ve aydınlatmalarla doğanın tam ortasında kalmış yemek odanız toprak kokacak.

Son olarak mavi renginin iştah kesici bir etkisi olduğundan yemek odalarında kullanılması pek tercih edilmez. Tabii bu sizin renklere karşı algınızla da değişiklik gösterebileceğinden renginizi bulmak için önce o renklerin sizde hangi duyguları uyandıracağını bulmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz