Yemek Odaları Hangi Renk Olmalı

0
136

Yemek odaları en güzel vakit geçirdiğimiz alanlardır. Hem ev halkının hem de gelen misafirlerin kullanmış olduğu bir alan olduğu için düzenlemesinin uygun ve uyumlu yapılması lazım. Misafirperverliğin en zirve noktasının yaşandığı bu alan sıcakkanlı kısacası samimi olmalı. Misafirler bu mekana geldiklerinde kendilerini buraya ait hissetmeli.

Bu samimiyetin yanı sıra ayrıca iştah açıcı bir renk kullanılmalı. Yemek odası tasarımı ilk olarak uygun ve güzel bir yemek odası takımı ile başlar.

Genellikle yemek alanı salonumuzun bir devamı olduğu için salon ile uyumunun nasıl olduğunu öğrenebilmek için alt başlığımızı okumaya devam ediyoruz.

Yemek Odası Samimi Olmalı

Yemek odası için uygun renk sorusunun cevabı yemek alanı salonun devamı olduğu için salonumuzun tasarımında ve renginde gizli. Bir yemek alanı salonun devamı ise karşımıza genel anlamıyla iki seçenek çıkar.

Salonumuzun devamlılığını sağlayacak bir duvar rengi ile bu devamlılığı sağlayabilirken diğer seçenek olarak yemek alanını salonumuza zıt bir renge boyayarak iki mekan arasında bir zıtlık sağlanabilir. İlk seçenek düşünüldüğünde uygun rengi bulmak zor değildir çünkü salonumuzun sahip olduğu duvar rengi kullanılabilir. Duvar renginin yanı sıra salonumuzun mobilya grubuna uygun bir yemek grubu seçilmeli.

İkinci seçenek düşünüldüğü zaman bir zıtlık elde etmek istiyorsak eğer mekanın samimi ve misafirperver olmasını sağlayacak renkler kullanılmalı. Bir mavi renk yemek alanında kullanılmamalı.

Mavi rengin sahip olduğu psikolojik etki insanlara tokluk hissi vermektedir. Bu rengin yemek alanında kullanılması mantıklı bir davranış olmayacaktır. Yemek alanımız için iştah açıcı daha sıcak renkler kullanmalıyız.

Sıcak renklerin yanı sıra meyvelerin sahip olduğu renklerde iştah açıcı ve samimi bir ortam oluşturacaktır. Bu renklerin koyuluğu ve açıklığına göre atmosferin dengesini ayarlayabiliriz. Koyu sıcak bir renk kullandığımızda daha ağır ve sakin bir atmosfer yakalanabilir.

Açık bir renk kullanıldığında atmosfer biraz daha yumuşak bir hava alacaktır. Kısacası kırmızı, yeşilin birkaç tonu, turuncu, pembeye yakın olan mor renkler kullanılabilir.

Boya Sağlıklı Olmalı

Yemek odası için boya seçerken nelere dikkat etmeliyim sorusunun kolay bir cevabı vardır. Gelişen teknolojik şartlar neticesinde silinebilen ve üzerinde kolay kolay iz bırakmayan boyalar tercih edilmeli. Marka boyalar kullanıldığında kaliteli bir tercih yapmış oluruz. Fakat illa marka olsun demiyorsanız kısa bir pazar araştırması yapılıp kaliteli sonuca ulaşılabilir.

CEVAP VER