Yatak Odasına Japon Tarzını Yansıtmak İçin 10 Öneri

0
79

Japon tarzı dekorasyon stili son yıllarda Türkiye’de de oldukça yaygın olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Türk kültüründe evleri genellikle tıka basa eşya doldurma eğiliminin yerini artık daha sade, minimalist ve ferah bir dekorasyon anlayışı almıştır. İlk etapta alışmayanlar için tuhaf gelse de aslında bu tarzı deneyenler için ne kadar rahat ve huzurlu bir ortam yaratıldığı açıktır. Yatak odalarında da çok güzel duran Japon tarzı dekorasyon için bazı önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Doğal Malzemeden Yapılmış Küçük Yataklar

Japon tarzı yatak odası önerileri içinde ilk başta belirtebileceğimiz konu asla yatakların büyük seçilmemesidir. Bu tarz sade ve küçük mobilyalardan oluşmaktadır.

Gösterişi Değil, Huzuru Seçin

Japon esintilerinde gösterişin ve eşyanın yeri yoktur. Önemli olan huzur ve ferahlıktır. Bu nedenle gereksiz hiçbir aksesuar odanızda bulunmasın.

Alçak Yataklar Tercih Edin

Japon tarzının en belirgin yatak odası örneklerinden bir tanesi de alçak yataklardır. Futon adı verilen yer yatakları tercih edilebilir.

Basit ve İşlevsel Mobilyalar Ön Planda

Mobilyaların görünüşü değil işlevi önemlidir. Bu nedenle mümkün olduğunca sade ve sadece işinize yarayacak olan mobilyaları seçebilirsiniz.

Düz ve Keskin Çizgiler Kullanın

Minimalist dekorasyonlarda düz ve keskin çizgilerin hakimiyetini görebilirsiniz. Karmaşıklığa asla yer yoktur.

Huzur ve Konforu Sağlayan Renkleri Seçin

Japonların yatak odaları huzur veren renklerle dekore edilmiştir. Sarı, beyaz ve bej renkleri temel renkler olarak gösterilebilirken bunları daha sıcak tonlarla (canlı kahverengi gibi ) dengeleyebilirsiniz. Çok canlı ve parlak olmamasına dikkat ederek yeşil ve kırmızıyı da kullanabilirsiniz.

Ahşap ve Doğal Malzemeleri Kullanabilirsiniz

Japonlar dekorasyonlarında doğallığa önem verdiklerinden ahşap ve doğal malzemeleri çok sıklıkla kullanırlar. Bambu mobilyalar, çakıl taşları veya bonsai ağaçları da bunlar arasında yer almaktadır.

Yer Minderleri Tarzı Güçlendirir

Minimalist tarzda ağır eşyaların yerini mümkün olduğunca hafif ve sade eşyalar aldığı için minderler de oldukça fonksiyoneldir.

Boş Alanlar Çoğunlukta Olsun

Bu tarzın temelinde az eşya bolca alan olduğundan yatak odanızın boş alanları eşyalı alanlarından fazla olmalıdır.

Dolabınızı Duvarla Aynı Renkte Seçebilirsiniz

Japon tarzı yatak odası için önemli bir ayrıntı da dolaplardır. Dolabın odada sanki yokmuş gibi durması gereklidir. Bu nedenle duvarla aynı renk olması iyi bir tercihtir.

CEVAP VER