Yatak Odaları İçin Renk Önerileri

0
159

Günün başladığı ve bittiği belki de evin en bize ait odası olan yatak odası koşturmacalı geçen günün ardında bütün gün hayalini kurduğumuz dinlenmeyi gerçekleştireceğimiz odadır.

Huzuru, sakinliği ve dinginliği aradığımız günlük hayatın yoğunluğunu ve yorgunluğunu atmamız için renk seçimleri de yatağın rahatlığı kadar çok önemlidir. Hem sağlıklı bir uyku uyuyup güne enerjik başlamayı kim istemez ki. Zevkler ve renkler tartışılmaz olgusu su götürmez bir gerçektir ancak sizler için listelediğimiz bu renkler size sağlıklı uykunun kapılarını açacak.

1- Mavinin dinginliği

Huzurun rengi olarak tanımlanan mavi rengi ve tonları genelde erkek çocuk odalarında kullanılmasına rağmen aslında her yaş grubunun yatak odalarında cinsiyet farketmezsizin kullanılabilir bir renk.

Gerek perde kanatlarında gerek duvar renginde gerekse aksesuar seçiminde kullanabileceğiniz mavi ve tonları bulutların üzerinde bir uyku uyumuşsunuz gibi güne başlamanıza yardımcı olacaktır.

2- Romantik kırmızı

Her ne kadar kimilerini kırmızı rengi agresif bir renk gibi gelse de kırmızının bazı yumuşak tonları aslında yatak odalarında enerjiyi yüksek tutmak için tercih edilen bir renktir.

Yatak örtünüzde ya da yatak odanızın bir duvarında kullanacağınız kırmızının yumuşak tonları mutluluk, gençlik ve hareketliliğin simgesidir. Kırmızının koyu tonlarının kullanılması veya rengin yoğun bir şekilde bütün odaya uygulamamanız uyku düzeniniz açısından önemli bir dengedir.

3- Sonbahar esintisi

Yağmur, sararıp dökülen yapraklar, hafif esen rüzgar ve yağmurla yükselen toprak kokusunu yatak odanızda hissedebilmeniz için sonbahar tonlarını yani yumuşak yeşili, kahverengini, sonbahar yaprağının sarısını kullanabilirsiniz.

4- Pastel tonlarının huzuru

Pastel tonlarının kullanıldığı yatak odasında çekeceğiniz güzel bir uyku ile güne başlamanız mümkün. Eğer uyku problemleri yaşıyorsanız duvarlanırda koyu tonları kullanmaktan kaçınmalısınız.

5- Siyah ile beyazın modernliği

Beyazın asilliği ve siyahın modernliğini birleştirerek hem modernizmi yaşayacaksınız hem de beyazın sizde uyandıracağı saflığı ve temizliği hissedeceksiniz.

Beyaz tek başına kullanıldığında çoğu insanı yoran parlak bir renk olduğu için başka renklerle birlikte kullanarak hem beyazdan vazgeçmeyin hem de uyku alanınızda başka renklerin olumlu etkilerinden kendinizi sakınmayın.

Enerjiniz her daim yüksek, uykunuz deliksiz olsun..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz