Vintage Dokunuşlarla Yepyeni Bir Salon Kuruyoruz

0
32

Vintage nedir? Vintage eskiden moda olan akımların günümüzde daha modernleştirilerek yeniden kullanılmasıdır. Başka bir ifadeyle eskinin yeni olanla harmanlanması da diyebiliriz. Birçok kişi evlerinde vintage modasını yaratmaktan hoşlanmaktadır ve günümüzde bu trend oldukça ilgi görmektedir. Salon dekorasyonları belki de evlerin en önemli tasarımlarını oluşturmaktadırlar çünkü en çok kullanılan alanlar genellikle salonlar olmaktadır. Günümüz itibariyle vintage dekorasyon dediğimizde 1920-1960 modası ön plana çıkmaktadır. Vintage objeler bu tip tasarımda oldukça önemlidir.

Vintage Esintiler Nasıl Yaratılabilir?

Salonunuz için vintage bir tarz yaratmaya karar verdiniz; peki bunu en iyi hangi aksesuar ve objelerle gerçekleştirebilirsiniz? Dizaynınızda kullanabileceğiniz vintage aksesuarlar hakkında bazı önerilerimiz şunlardır:

  • Nostaljik hava katan eski moda kumaşlar kullanın (özellikle renkli, geometrik desenli kumaşlar…).
  • Eski dönemlere ait aksesuarlar kullanın.
  • Duvarlarınıza eski dönemleri yansıtan değişik ve özgün fotoğrafları asabilirsiniz.
  • Modası geçmiş avizeleri ve aydınlatmaları salonunuzun vintage dekorasyonu için kullanabilirsiniz (renkli ya da ahşap şamdan avizeleri gibi).
  • Eski dönemlerde çekilmiş siyah-beyaz fotoğraflarınızı büyütüp asabilir ya da salonun çeşitli noktalarına yerleştirebilirsiniz.
  • Eskiden kullanılan çevirmeli telefonlar ve plaklar da vintage havasını başarılı biçimde yansıtacaktır.
  • Yeşil, kırmızı, sarı, mor ve turuncu gibi renkler ön plandadır. Bunun dışında tek renkler ve özellikle kahverengi de vintage ruhuna sahiptir.
  • Fotoğraf çerçevelerini de kullanabilirsiniz. Eski moda biraz süslü ve ağır hava veren çerçeveler bu tarz için uygundur.
  • Çiçekler, büyük poster ve tablolar Vintage tarzındaki salonunuzda çok güzel durabilir.

Koltuk Takımları ve Perdeler ile Vintage Dekorasyonu

Salonlar için Vintage mobilya modelleri çok çeşitlidir. Her tür salonda çok farklı tarzlarda Vintage havası yakalanabilir. Herkes salonunda kendi zevkine uygun en özgün dekorasyonu yaratabilir. Günümüzde genellikle modern eşyalarla beraber vintage aksesuarlar kullanılmaktadır fakat özellikle perde ve mobilyaların Vintage olması durumunda salonunuz daha net biçimde Vintage havasını yansıtacaktır. Pudra ve kahverengi tonlarındaki koltuklar bu tarz için iyi bir seçimdir.

Ayrıca tekli ve ayaklı koltuklar da Vintage için iyi birer seçim olacaktır. Koltukların önlerinde eskitilmiş sehpalar kullanabilirsiniz. Koltuklarda çiçek ve geometrik desenler, üstlerine örtülmüş eski koltuk şalları diğer seçenekleriniz arasında yer almaktadır. Salonunuzun alanı uygunsa ağır ve uzun yemek masalarına dekorasyonda yer verebilirsiniz.

CEVAP VER