Taş Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

0
283

Kırsal bir görüntüde ve estetiklik üzerine üstüne olmayan taş evler pek çok kişinin hayali. Doğayla iç içe olabileceğiniz bu sağlık dolu evleri doğru dekore edebilmek, evin kendiyle getirdiği bu doğal havayı bozmamak için çok önemli. Taş ev yapımı maliyeti büyüklüğü kadar dekorasyonu da biraz külfetli olabilir.

Bu evlerin yazın serin, kışın sıcak olması doğala malzemelerden yapılmış olmasından dolayıdır. Bu doğallığı bozmamak için dekorasyon yaparken de doğal malzemeler kullanmaya özen göstermeliyiz. Taş ev yapım tekniklerinde anahtar kelime ahşap kullanmaktır. Bu konuda en büyük yardımcımız ahşap mobilyalar olacaktır. Ahşap sandalyeler ve masa kullanmak iyi olacaktır. Evin bölümlerini ayırmak için ahşap separatör kullanılabilir. Yerleri kaplamak için masif ahşap kullanımı ideal olacaktır.

Ahşap evin olmazsa olmazı şöminedir. Yanına koyulacak kitaplık çok estetik bir görünüme sahip olacaktır. Dolap ve salondaki kitaplıklar için meşe ağacı tavsiye edilir. Otuma odasının koltuk ve diğer eşyalarında da doğa ile uyumlu yeşil ve beyaz renkler kullanılmalıdır. Klasik model koltuk seçimi yapmalısınız ki taş evin doğallığı ile uyumlu olsun. Ayrıca salonunuzda antika ürünler, yağlı boya tabloları gibi süsler kullanmak akıllıca olacaktır. Antika geçmişten gelen esintileriyle evinize bambaşka bir hava verir ve ruh katar.

Kitaplık ve çalışma odası dekorasyonu seçimlerinde de ahşap kullanımı önerilir. Özellikle ceviz ağacından yapılan eşyaların estetik değeri çok fazladır. Duvarların koyu renkte olması sorun değildir lakin halılar açık renkte olmalıdır.

Evinizi çeşitli mumluklar ve şamdanlarla süsleyebilir, vazo ve gümüşlükler kullanabilirsiniz. Etraftan topladığınız çiçekleri koyabileceğiniz vazolar her yerde durabilir. Büyük, ağaç tipi bitkileri seçmek akıllıca olacaktır.

Yatak odası, banyo gibi bölümlerde beyaz renklerin ağırlıklı olması taş evin havasına uygun olacaktır. El işi ürünlerini buralarda da kullanabilirsiniz lakin sadelik daha doğal duracaktır. Evinizi ışıklandırmada beyaz ışık kullanmalısınız.

Taş evlerin camları büyük olur. Bu nedenle camlarınızı çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Fesleğen ve sardunyayı güzel kokulu bitliler olduğu için öneririz. Taş girişlerindeki hole genişliğe göre küçük yuvarlak masa konulabilir. Taş evin içerisinde merdiven varsa kesinlikle ahşaptan olmalıdır. El örgüsü dantel perdeler kullanılmalı. Camın dışına konan tahta panjurlar da her mevsim iyi bir fikir olabilir.

Bir kez taş ev görüp hele de içinde kalma imkânı bulursanız emin olun sizde “Taş duvar nasıl örülür?” diye araştırma yapmaya başlayacaksınız.

CEVAP VER