Salonunuza Uygun Duvar Kağıtları

0
699

Evleriniz bir anlamda sizin yaşam tarzınızın bir yansımasıdır. Bu anlamda evinizde genel tarzınız ve kişiliğinizi ifade edebileceğiniz en önemli alanlardan biri ise salonlardır.

Öncelikle sizi evinizde en iyi ifade eden tarzı bulmanız gerekmektedir. Bu tarz modern, minimalist, country, rustik, iskandinav, klasik veya endüstriyel olabilir. Hayata bakışınız, yaşam stiliniz ve genel kişilik yapınız bunu belirleyecektir.

Evinizin genel tarzını en rahat uygulayabileceğiniz alan da salonunuzdur. Tarzınıza uygun olarak döşediğiniz salonunuzu seçeceğiniz farklı duvar kağıtlarıyla daha etkileyici kılabilir ve hoş bir mekana dönüştürebilirsiniz.

Modern ve Minimalist Salonlarda Kullanılabilecek Duvar Kağıtları

Modern salonlar oldukça derlitoplu görünmekle birlikte göze biraz donuk ve soğuk görünebilir. Bu soğukluğu duvarlarınızda, tek bir duvarınızda veya salonunuzun bir kolonunda kullanacağınız canlı renkteki duvar kağıtlarıyla daha sıcak hale getirebilirsiniz.

Mobilyalarınızın döşemesi düz renkli ise buna uygun renkte geometrik desenler içeren duvar kağıtları ortama hem renk hem de hareket katacaktır.

Eğer koltuk döşemeleriniz farklı renk ve desenlerde ise bu durumda bir duvarınızı koltuk döşemenizin içindeki renklerden düz renkli bir duvar kağıdıyla kaplamak salonunuzu daha çekici hale getirecektir. Fazla ve gereksiz aksesuarların olmadığı minimalist salonlarda ise göz yormayan nötr bir duvar kağıdı tercih edilebilirsiniz.

Yine bu duvar kağıdını salonunuzun en çok göz önündeki duvarına – örneğin  televizyon vb  bulunduğu duvara-  uygulayabilirsiniz.

Country ve Rustik Salonlarda Kullanılabilecek Duvar Kağıtları

Bazılarınız kendilerini en iyi olarak country veya rustic tarzla ifade eder. Pastel tonların, bol ahşabın ve çiçek desenli döşemelerin kullanıldığı bu tarz, pek çok farklı duvar kağıdının kullanımına uygundur.

Bu tarz salonlarda minik çiçekli, pötikareli, eskitme boya efektli duvar kağıtlarını kullanabileceğiniz gibi birbirini tamamlayan kombinli duvar kağıtlarını da rahatlıkla kaplayabilirsiniz.

Genelde samimi bir ortam sunan bu tarzda, kullanılacak duvar kağıtları çok renkli ve karmaşık desenli olursa göz yorucu olabilir. O nedenle seçilecek duvar kağıdının tonlarının mobilyalarınızla uygun olması mühimdir. Eğer koltuk döşemeleriniz düz veya sadeyse duvar kağıdınız biraz daha renkli olabilir.

Klasik Salonlarda Kullanılabilecek Duvar Kağıtları

Salonunuz klasik bir tarzda döşenmiş ise bu salonunuzda şal desenli duvar kağıtları, düz renk olup da dore veya simli ışıltıları olan duvar kağıtları veya koltuklarınızla uyumlu renklerdeki düz çizgili duvar kağıtları ortamı daha şık hale getirecektir.

Endüstriyel Salonlarda Kullanılabilecek Duvar Kağıtları

Ahşabın ve metalin mükemmel uyumuyla ortaya çıkan bu tarz için kullanılabilecek en uygun duvar kağıtları doğal taş desenli duvar kağıtları veya düz renk dokulu duvar kağıtları olabilir.

Sonuçta tarzınız hangisi olursa olsun duvar kağıdıyla salonunuzu çok daha cazip hale getirebilirsiniz. Burada tarzına uygun duvar kağıdı seçmenizin yanısıra salonunuzun büyüklüğüne göre de duvar kağıdı seçimi yapmanızdır. Unutmamalısınız küçük salonlarda kullanılacak büyük desenli ve karmaşık renkli duvar kağıtları salonunuzu olduğundan küçük gösterecektir. Bu tür duvar kağıtlarını tarzınıza uygun desenlerde geniş salonlarda kullanabilirsiniz. Küçük salonlarınıza duvar kağıdı seçerken düz veya küçük desenli olanları tercih etmeniz salonunuzu ferah gösterecektir. İddalı bir renkte duvar kağıdı kullanmak isterseniz bunu tek bir duvarda uygulamanız salonunuza derinlik verecek ve daha az göz yorucu olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz