Salonunuza Nostalji Havası Katın

0
48

Salonlar evlerin en değerli köşeleridir. Misafirler ağırlanır, büyük sofralar kurulup yemekler yenir, sohbetler edilir. Salonlar özel günlerde kullanıma açılıyorken günümüzde günlük kullanımlarda da değerlendirilir. Salonunuz ve eviniz tarzınızı yansıtmalıdır. Modern mobilyalarla döşenmiş salonlar sık sık karşımıza çıkar.

Eski dönemlere ait ağır mobilyalı nostaljik salonlar tarihe karışmış gibi görünse de nostaljik salon dekorasyonu büyük ilgi çekmektedir. Eskileri yansıtan retro hava salonunuza ayrı bir tarz katacaktır. Retro, vintage gibi tarzlar insanlar tarafından beğenilmeye ve uygulanmaya başlamıştır. Buradan da anlaşıldığı gibi nostaljiyi salonlara taşımak dekorasyon adına olumludur. Salonunuzun şekline ve büyüklüğüne göre eşyaları dizmelisiniz. Oturma grupları rahat aynı zamanda şık olmalıdır. Bu nedenle salonunuzun şekli, kolonların yeri ve boyutu dekorasyonda önemli bir noktadır.

Dekorasyon yaparken ürünlerinizin renk ve ait olduğu zaman bütün olmalıdır. Kullanılan aksesuarlar nostaljik salonunuzu tam anlamıyla yansıtmalıdır. Aksesuarlar salonda olmazsa olmazdır. Aksesuarların eksik ve yanlış konulması bütün tarzınızı kötü etkileyebilir. Salon dekorasyon aksesuarları retro tarzını yansıtıyorsa, 1950’li yıllarda kullanılan detaylar kullanabilirsiniz. Kullandığınız ışıklandırmalar, tablolar, yemek masası ve süs için kullanılan aksesuarlar bu tarza uygun seçilmelidir.

Retro tarzında kullanılan renkler yeşil, kırmızı, sarı, turuncu ve tonlarıdır. Renkli bir tarz olmasına rağmen eskitilmiş şekilde kullanılabilir. Bu renklerle salonunuzda retro havasını yansıtabilirsiniz. Retro evlerin hemen hemen her yerinde kullanılmaya başlayan yeni bir tarzdır.

Evinizde klasik salon dekorasyon fikirleri uygulayabilirsiniz. Eski Türk motifleriyle süslü bir salon bütün misafirlerinizin ilgisini çekecektir. Osmanlı zamanlarındaki renkler ve modelleri sevenler için harika konseptler vardır. Osmanlı saraylarıyla ünlüdür. Ağır duran ama aynı zamanda görkemli saraylar kültürümüzde vardır. Bu kültürü yansıtmak çok kolay değildir. Burada önemli olan Türk motiflerine modern aksesuarlar karıştırmamanızdır. Bu çizgiye dikkat etmelisiniz.

Osmanlı renkleri olarak bordo, zümrüt yeşili gibi şık ve gösterişli olanları kullanabilirsiniz. Osmanlı saraylarının ihtişamını salonunuza uygulamadan önce dikkatli bir araştırma yapmanızı öneririz. Özellikle mobilyalarda karışan zamanlar ve seneler göze hoş görünmez. Osmanlı döneminde yapılan sanat ürünleri ve sanat dalları da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER