Salonlar için En Gözde Renkler

0
346

Yeni taşındığınız evinizin salonunu dekore ederken ya da geleneksel bahar temizliklerini yaparken düşündüğünüz salon boyası değişikliği ya da tazeleme işlemleri öncesinde girilen renk arayışı hemen hemen herkes için büyük bir problem teşkil etmektedir. Bazen uyumunu düşünmeden sadece sevdiğimiz renk olduğu için istediğimiz renge boyadığımız, bazen de bir başkasının evinde görüp de hayran kaldığımız uyumu yakalamak için gördüğümüz renge boyadığımız salonlarımız çoğu zaman hüsranla sonuçlanmaktadır. Uyumlu olacağını düşündüğümüz; ancak uyumlu olmayan bir sonuç elde ettiğimiz salon ne renk olmalı bir türlü bulamadım diyorsanız yazımızın devamını okumanızda yarar var.

Güzel Renk Yoktur, Güzel Uyum Vardır

Bu renk çok güzelmiş, bu renge boyayım diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü güzel olmayan renk yoktur. Sadece uyumu yakalamak önemli. Salon boyası renkleri seçilirken sadece rengi seçerek karar verilmemeli, aynı zamanda eşyalar, aksesuarlar ve yer döşemeleri de dikkate alınmalıdır. Eğer eşyalarınız bir renk uyumu içerisinde ise o renge giden renkleri tercih etmelisiniz. Mesela krem tonlarında olan eşyalarınızı kahve tonları ile hareketlendirebilirsiniz ya da soğuk renkleri sıcak renkler ile canlandırabilirsiniz. Mesela gri ya da mavi tonlarında olan eşyalarınız için tercih edeceğiniz sarı ya da çok açık kırmızı tonları salonunuz için muhteşem bir uyum olabilir. Tabi bu uyumu yakalarken varsa tablolarınız ya da yer döşemelerinizi de dikkate almanız gerekmektedir.

Açık Renkler mi Yoksa Koyu Renkler mi Tercih Edilmeli?

Büyük ve geniş salona sahipseniz tercih edeceğiniz duvar rengi koyu tonlarda olmalıdır. Eğer açık renk eşyalarınız varsa da koyu renk duvar renkleri tam sizin salonunuza uygun olacaktır. Eşyalarınız ile uyumlu renkler tercih etmeli ve mümkünse duvarın tamamını ya da en az bir duvarı tercih ettiğiniz rengin birkaç ton koyu rengine boyamalısınız. Büyük salonlarda tercih edilen en trend renkler her duvarda olmasa bile en az bir duvarda kullanılan mavi, kırmızı, sarı, mor gibi renklerdir. Bir duvarı koyu mavi yaparken diğer duvarları onun birkaç ton açığına boyamak, hem hareketlilik katacak hem de uyumu yakalamanızı sağlayacaktır.

Eğer salonunuz küçük ise evi aydınlık gösteren boya renkleri tercih etmelisiniz. Aksi durumda salonunuz olduğundan daha küçük görünecek ve kasvetli olacaktır. Bunun için buz mavisi, pastel tonlarda pembe ya da düz beyaz renk en çok tercih edilenler arasında olanlarıdır.

CEVAP VER