Salon Tipine Göre Eşya Düzeni Nasıl Olmalı?

0
308

Salonlar evin en can alıcı ve dikkat çekici bölümlerinden biridir. Bu nedenle salon dekorasyonu da bir o kadar önemli bir konu haline gelmektedir. Salonlarınıza yerleştireceğiniz eşyaların düzeninde sıkıntılar yaşıyorsanız, yeni aldığınız eşyaları nereye, ne şekilde koyacağınızı kestiremiyorsanız bu yazımız sizler için. Salonunuzu dizayn ederken, her bir parçayı bir uyum içinde ele almalısınız. Dikkat çekici dekorasyonlarda, eşyaların birbiriyle olan ahengi, hiçbir parçanın tek başına sırıtmaması, kısacası eşyalar arası bütünlük önemli bir etkendir. Salon yerleştirme örnekleri modelleri ile alacağınız birbirinden farklı ve ilginç fikir sayesinde, artık salonunuzun tasarımında kullanacağınız eşyalar, çok daha işlevsel kullanılabilecek hale gelecektir. Bu doğrultuda farklı salon tiplerinde nasıl bir eşya düzeni yaratacaksınız hep birlikte inceleyelim.

Dikdörtgen Salonlarınızı Döşerken Şıklığınızdan Taviz Vermeyin

Salon dekorasyonu sırasında dikdörtgen salonlar, ince uzun yapılarından dolayı dekore ederken en çok zorlanılan konuların başında gelmektedir. Bu aşamada sizlere dikdörtgen salon nasıl döşenir? bilgi vermeye çalışacağız. Birçok evde sıklıkla karşılaştığımız dikdörtgen salonlar, hepimiz için eşyaları konumlandırma konusunda kararsız kaldığımızdan dolayı sıkıntı yaratabilmektedir. Bu konuda salonunuzu nasıl yerleştirmeniz gerektiğini bilemediğiniz için umutsuzluğa düşmemeli birkaç önemli ipucunu kullanarak salonunuzu çok daha ferah bir alan haline getirebilirsiniz.

Salonunuz hangi şekle sahip olursa olsun, yemek masanızın konumu her zaman kapıya yakın, yani mutfağınıza daha yakın konumlandırılmalıdır. Yemeği toplarken hem sizin için daha kolaylık olur, hem de misafirlerinizin görüş alanına girmezsiniz. Bunun dışında koltuklarınızı yan yana yerleştirmemeye, boğucu görüntü yaratmamaya dikkat etmelisiniz. Öncelikle berjeriniz ya da tekli koltuklarınız varsa, TV ünitesinin yanına koymak önemlidir. Kalan koltukları TV ünitesinin karşısına koyarsanız, salonunuzda çok daha şık bir tasarıma sahip olursunuz. Eşyalarınızı çok büyük, kaba iskeletli yapıda seçmemelisiniz. Çok daha kibar mobilyalar kullanarak, gösterişten kaçmak en güzeli. Büyük yapıdaki mobilyalar salonunuzu daha da daraltarak, sıkıcı bir hava yaratmanıza neden olur. Aynı şekilde salonunuzu daha büyük gösteren en önemli illüzyonlardan biri olan aynaları da kullanarak, büyük eşyaların yarattığı kasveti çok daha huzurlu bir havaya çevirebilirsiniz. Ayrıca büyük bir salon olduğu için aydınlatmaların her alana eşit dağılması bir tarafın daha parlak olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Kare Salon Döşeme İpuçları

Eğer kare bir salonunuz varsa ve kare salon nasıl döşenir? diyorsanız okumaya devam edin. Zira kare salonları döşemek diğer şekillerdeki salonlara nazaran daha karışık uygulamalar ile kafa karıştırabilir Belli başlı uygulamalar ile kare salonlarınızı döşemeyi kolayca halledilebilecek bir konu haline getirebilirsiniz.Bu uygulamalardan ilki, eğer bir yemek masanız varsa bunu köşe oturma grubu ile tamamlamanızdır. Ayrıca renkler çok daha nötr ve göz yormayan türde olmalıdır. Eğer bir şömineniz varsa onu, yoksa TV ünitesini odak noktası haline getirip koltuk takımlarınızı tam karşısına konumlandırmanız da salonunuzda daha modern bir hava yaratmanızı sağlayacaktır.

Eşyaların konumunu birbirinden uzakta ayarlamak, açılan orta alana da çok büyük olmayacak ve salonu kapatmayacak şekilde bir orta sehpa yerleştirmek de bir diğer ipucudur. Daha minimal mobilyalar kullanmak ise kare ama küçük salonlarda işe yaramaktadır. Ayrıca mobilyalarınızda keskin hatları olan, köşeli olanlardan ziyade yuvarlak hatlı mobilyalar kullanmak göz yormayacaktır. Ayrıca salonunuzda klasik renklerin arasına çok küçük detaylarda canlı renkler serpiştirmek çok daha şık bir tasarım yaratacaktır. Ayrıca duvarların rengi de salonun ışık alma durumuyla orantılı olarak önem arz etmektedir. Işık alan salonda sıcak renkler kullanarak, daha karanlık duran salonunuzda ise açık ve soğuk renklerde bir duvar boyası seçerseniz salonunuzu daha geniş göstermekle kalmaz eşyalarınızın düzenini çok daha net yansıtmış olursunuz.

Kare salonunuzda, mobilya tasarımları ile daha boyuna bir görüntü yaratmak, dikdörtgen salonlara göre yerleştirmek çok daha zor olsa da yuvarlak detaylarla renk illüzyonlarıyla, salon döşemenizin renkleri ile kısaca dikkat etmemiz gereken belli ayrıntılar ile çok daha kolay hale getirebilir salonunuzda hem şık hem de modern bir dizayn oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER