Salon Örtüleri

0
716

Zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz yaşam alanımız olan salonlar koltuğundan kanepesinden içinde yer alan mobilya ve sehpalarından koltuk üzeri kırlentlere kadar özenle döşediğimiz ve dekore ettiğimiz alanlardır.

Şık olmasının yanı sıra rahat ve kullanışlı olmasını da isteriz .Salon aydınlatmasından kullandığımız çiçeklerin uyumuna kadar ince ayrıntılara dikkat ettiğimiz yaşam alanlarımızda bulunan mobilyaların üzerinde kullandığımız örtüleri de özenle seçeriz.

Dekoratif salon örtüleri  içerisinde ilk tercih edilenler büyük anneler den kalmış olan el işi örtüler hep başroldedir.

Tek bir örtü olsa da ya da birkaç farklı boyutta antika örtüye sahipseniz salonunuzda birini sehpa diğerini konsol üzerinde kullanarak salonunuza özel ve ayrı bir hava katabilirsiniz ; genellikle bu örtüler ham keten  üzerine tel kırma ve ya Çin iğnesi nakışlarıyla işlenmiş yahut beyaz patiska üzerine beyaz iş yapılmış olanlardır.

Kumaş dokusu ve renkli nakış olanlarda kullanılan canlı renkler itibari ile her tür mobilya ve dekorasyon tipine uygun olurlar ; ola ki büyük annelerinizden kalan böyle bir mirasa sahip değilseniz üzülmeyin çeşitli mezatlarda ya da ikinci el eşya satan mağazalarda bu örtülerden bulabilirsiniz.

Modern konsol örtüleri; eğer modern dekore edilmiş bir salona sahipseniz ve mobilyanıza uyumlu örtüler kullanmak istiyorsanız dokuma ketenlerden hazırlanmış örtülerden yararlanabilirsiniz.

Canlı birkaç rengi içinde barındıran özel dokunmuş bu örtüler hem spor hem de göz alıcı görünürler hatta kanepelerinizin üzerine aynı dokuma ketenlerden birkaç küçük kırlent de alabilir dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Hint işi salon örtü takımı modelleri ; özellikle çeyiz için alınan yurt dışından getirilmiş el işi takımların en çok tercih edileni hint işi olanlardır örtü adedi olarak çok fazla olan bu takımları bölerek kullanabiliriz.

Hint işi takımların dışında eskiden bu yana tercih edilen rahibe işi takımlar da salonlarımız için iyi bir örtü alternatifi olabilir.

Klasik mobilya kullanımından yana iseniz seksenli yılların gözde dantel örtülerinden kullanabilirsiniz. Hatta el beceriniz varsa orta sehpanız ve salon konsolunuz üzerine dantel örtüleri sizde örebilirsiniz tik ağacı ve ceviz mobilyalarla en uyumlu dantel örtüleriniz olacaktır.

CEVAP VER