Salon İçin Niş Modelleri

0
583

Salonları dekore ederken ya da yeni bir salon tasarlarken birçok kişinin tercihi nişlerden yana olmaktadır. Nişler salonlara modern bir hava katmakla beraber, kullanışlı da olmaktadır. Nişler genellikle binaların yapımı aşamasında tasarlanır.

Ancak bazı durumlarda mekanların sahibi tarafından sonra da niş açtırılabilir. Ancak, niş açtırmak istemekle olacak iş değildir. Bir mimardan destek almak gerekmektedir. Aksi durumda evinize zarar verebilirsiniz.

Salonlar için alçıpan niş modelleri genellikle görsellik amaçlıdır. Ancak niş açılırken ve sunulurken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Şimdi bu noktalara değinelim.

Nişlerin yapılacağı duvara karar vermek

İlk aşama, nişleri hangi duvara konumlandıracağınıza karar vermektir. Çünkü kalabalık bir ortamda açılan nişler görsellikten çok görüntü kirliliği olacaktır. nişi açtığınız duvar, oturduğunuzda arkanıza alacağınız ya da yanınızda kalacak değil, tam olarak karşınızda bulunan duvar olacaktır.

Nişin görsellik amacı dışında bir de TV için yapılanları vardır. TV niş modelleri arasından tercih ettiğiniz ve zevkinize uyan modelleri tasarlatabilir ve evinizde TV ünitesi olarak kullanabilirsiniz.

Boyayacağınız renge karar vermek

Nişleri boyayacağınız renge karar verirken, ortamın rengini dikkate almanız gerekmektedir. Duvarlar ne renkte ise, o rengin birkaç ton koyu rengi ile çevrelenirse nişler daha bir alıcı görünür. Son dönemlerin trendleri arasında yer alan koyu renk çevrelenmiş niş modelleri uzun bir süre de, trend olmaya aday gibi görünüyor.

Daha da alıcı hale getirmek

Nişlerin olmazsa olmazlarından biri de ışıklandırmalarıdır. Son dönemlerin popüler tercihlerinden biri olan led ışıklandırmalar, nişlerin zarafeti ile bütünleşince ortaya görsel bir şölen çıkacaktır.

Işıklandırmanın çok ya da az olmasına ortamın aldığı ışık oranına bakarak karar verebilirsiniz. Ortamı loş bir hale getirdiğinizde, ışıklandırmalarını açık hale getirdiğiniz nişlerinizin evinize gelenleri kıskandıracağı da su götürmez bir gerçektir.

Kullanım amacına bağlı olarak alçı niş modelleri farklılık göstermekle beraber, salonunuza yakışan niş modellerini tercih edebilirsiniz. İster TV ünitesi, ister görüntü olarak tercih edebileceğiniz nişler arasından salonunuzun yapısına en çok uyan modeli tercih edebilir ve salonunuzun duvar boyasına uyan renk ile boyayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz