Salon Dekorasyonunda Sık Yapılan Sekiz Hata

0
98

Evimizin en büyük ve misafir ağırlamak için tercih ettiğimiz salonları genellikle bizim için en çok önem verdiğimiz ve en özen gösterdiğimiz yaşam alanlarıdır. Bu nedenle genellikle evimiz için dekorasyon alışverişi yaparken en pahalı ve özel eşyaları salonumuz için alırız. Peki salon dekorasyonu yaparken önem vermemiz gereken hususlar nelerdir ve salon dekorasyonunda en sık yapılan hatalar neler olabilir? Unutulmamalıdır ki bir evi güzel gösteren içindeki eşyalar değil alınan o eşyaların evin içinde nasıl yerleştirilmiş olduğudur. Siz de aynı hataları yapmak istemiyorsanız eğer size bu konuda yardımcı olacak ipuçları yazımızın devamında.

Duvar Rengi ile Mobilyalar Arasındaki Renk Uyumsuzluğu

Eğer evinizi ilk kez dekore ediyorsanız ya da eşyalarınızı değiştiriyorsanız yapacağınız seçimlerde duvar ile mobilyaların arasındaki renk uyumuna önem vermelisiniz. Bütün bir evin genelinde oluşacak duvar ve mobilya uyumu son derece önemlidir ve evinizi olduğundan daha şık gösterecektir.

Aydınlatmayı Doğru Kullanın

Salonunuzun dekorasyonunda en önemli ayrıntılarından biri aydınlatmadır. Doğru şekilde alınmış ve yerleştirilmiş bir aydınlatma hem gözünüzü yormayacak hem de eşyalarınızı daha güzel gösterecektir.

Aşırıya Kaçmayın

Salon dekorasyonun da eşyalar kadar aksesuarlar da çok önemlidir. Ancak gereksiz yere alacağınız fazla objeler salonunuzu çirkinleştirecektir. Doğru ve yerinde objeler kullanmaya özen gösterin.

Fazla Sadelikten Uzak Durun

Gereksiz yere eşya ve obje ile doldurulmuş bir salon ne kadar şıklığı bozan bir durumsa fazlasıyla sade bir salon da aynı şekilde bir durum yaratır. Sadece eşyalardan oluşan bir salon yerine mutlaka birkaç obje ile görselliği artırın.

Orantılı Eşyalar Satın Alın

Eğer büyük bir salonunuz varsa büyük koltuklar, berjerler satın almaktan korkmayın. Hatta aydınlatma için abajur ve şamdan tercih edebilirsiniz. Ancak eğer küçük bir salonunuz varsa salonunuzu eşya ile boğmayın. Bunun yerine daha minimalist bir dekorasyon tercih etmelisiniz.

Yanlış Halı Seçimi

Abajur ve vazo gibi halı da aslında çok önemli bir aksesuardır. Salon için yerleştireceğiniz halı mobilyalarınızın arasında kaybolacak kadar küçük ya da çok büyük olmamalıdır.

Rahatlıktan Vazgeçmeyin

Her ne kadar salonlar genellikle devamlı yaşanan alanlar olmasa da alacağınız eşyalarda şıklık kadar rahatlığa da önem verin.

Çok Para Harcamayın

Evinizi gösterişli yapacağım derken bütün paranızı salona yatırmayın. Ev dekorasyonu bir bütündür ve çok pahalı olması her zaman çok şık olacağı anlamına gelmeyecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz