Salon Aydınlatması Nasıl Yapılmalıdır?

0
203

Evin mutfaktan sonra en hareketli yeri olan salonlar şüphe yok ki ailenin birlikte en çok zaman geçirdiği alandır. Bu nedenle yapılacak olan aydınlatma işlemi de herkese hitap eden bir aydınlatma türü olmalıdır.

Kimi zaman kitap okumaya uygun hale getirilebilecek kimi zaman misafirlerinizle uykunuz gelmeden sohbet edebileceğiniz bir aydınlatma ihtiyacı doğar. Tabii ki salonunuzun şekline göre değişiklik gösterecek olan bu aydınlatmaların üç çeşidi vardır.

Ortam Aydınlatması

Bu aydınlatma türü en alışkın olduğumuz tavandan asılı şekilde duran avizeler ve armatürler ile kullanılan aydınlatmadır. Salonunuzun konseptine uygun avize ve armatür seçilmesi önemli bir konudur. Eğer klasik ortam aydınlatmasını kullanmak istemezseniz tavan içine entegre yapılı aydınlatmaları da tercih edebilirsiniz.

Zevkinize göre seçebileceğiniz aydınlatma rengi de salonlar için en yaygın olanı toprak rengi ve tonlarıdır. Duvar renginize göre de yapabileceğiniz bu renk tonu seçimi için en önemli nokta gözlerinizi rahatsız etmemesi gerektiğine dikkat etmeniz gerekmesidir.

Görev Aydınlatması

Dinlendirici ve göz yormayan bu aydınlatma çeşidi daha çok bireysel aktiviteler esnasında tercih edilir.

Ayaklı lamba, sehpa üzerine koyabileceğiniz kısa lambalar hem salonunuzun bütünlüğünü sağlayacak hem elektrik tasarrufuna yardım edecek hem de kendinizi dinlemeniz için muhteşem bir ortam yaratacaktır.

Kitabınızı salonunuzun koltuğuna uzanıp okurken ortam aydınlatması olmadan sadece belli bir bölgeyi aydınlatan bu aydınlatma çeşidi günün bütün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacaktır. Salonunuza göre klasik ya da modern tarzda bir çok çeşit ve renkte aydınlatma bulmanız mümkündür.

Vurgu Aydınlatması

Daha çok otellerde, müzelerde ya da pencere dışı aydınlatması olarak binalarda kullanılan bu aydınlatma türünü siz de salonunuzun bir baş yapıta dönüşmesini sağlayacaktır.

Duvar içi raflarınıza koyduğunuz nesneleri (biblo, fotoğraf gibi) çeşitli yönlerden dilediğiniz gibi aydınlatarak salonunuza derinlik kazandıracaktır.

Bu aydınlatma türünün bazı teknik çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar; nesnenin arkasından ışık vererek derinlik kazandırma, nesnenin önden yukarı doğru aydınlatmasını sağlayarak nesnelerinizin gölgelerini kullanma ve duvar veya belli bir alanı aydınlatarak odak noktası yapmaktır.

Son olarak aydınlatma evinizi eviniz gibi hissetmeniz için en önemli noktalardan biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz