Retro Bir Ev İçin Dekorasyon Fikirleri

0
66

Retro stilleri seviyorsanız ve bu tarzda bir ev dekorasyonu yaratmak istiyorsanız retro dekorasyon önerileri size bu konuda bir fikir verebilir. Retro tarz özetle geçmişte moda olmuş olan stillerin tekrardan canlanması ve yaratılmasıdır. Bu tarza uygun olan dekorasyonu yakalamak isterseniz belli başlı bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir.

Retro Tarzını Oluştur

  • Retro dekorasyonlarda koyu renk mobilyalar daima ön plandadır! Parlak bir krom ya da ceviz rengindeki mobilyalar bu stilin ruhunu yansıtmakta oldukça başarılıdır.
  • Retro dekorasyonlarda mobilyalar sadelikleri ile ön plandadırlar.

  • Mobilyalarınızda kadife ve deri gibi kumaş türlerini kullanabilirsiniz.
  • Hem çiçekli hem geometrik desenler retronun tarzına uygun seçimler olacaktır.

  • Retro dekorasyon için fikirler arasında özellikle renklerle ilgili olanlara dikkat edilmelidir. İyi bir renk kullanımı ile çok güzel bir retro dekorasyonu yaratabilirsiniz. Retroya en uygun olan renkler ise indigo mavisi, hardal sarısı, turkuaz, turuncu, mor, mint yeşili ve pembedir. Retro dekorasyonda sıcak ve soğuk renkler birbirleri ile kolaylıkla harmanlanabilir.
  • Özgün ve cesaretli bir seçim yapmak isterseniz yer döşemelerinizde dama deseni kullanabilirsiniz. Retro havasını güçlü bir şekilde yansıtacaktır. Eğer yer döşemesi için tercih etmezseniz diğer eşyalarınız için bu popüler deseni seçebilirsiniz.

  • Retro dekorasyonu için duvarlarınızın kullanımı da büyük önem taşımaktadır. Evinizin duvarlarına retro stiline uygun tablolar asabilirsiniz. Bunlar kenarları eskitilmiş tablolar olabileceği gibi retro renkleri ile yaratılmış resimler de evinizin duvarlarını süsleyebilir.
  • Eski radyolar, telefonlar ya da plak çalarlar retro için uygun dekoratif eşyalar arasında bulunmaktadır. 1950-1980 dönemindeki eşyalar retro havayı çok iyi yansıtabilir.

  • Kilimler ve koltuk şalları da iyi birer seçim olacaktır. Eski bir tabure ya da sehpa gibi bir eşyayı da tercih edebilirsiniz.
  • Aydınlatma da retro dekorasyon için önemli bir detaydır. Büyük ve renkli avizeler odanıza çok güzel bir hareketlenme getirebileceksen aynı zamanda üç ayaklı lambaları da tercih edebilirsiniz.

Retro ile Modern Tarzı Harmanlayabilirsiniz

Retro dekorasyon sevenlerden olabilir ama tamamen bu havayı evinizde yaratmaya cesaret edemeyebilirsiniz. Belki de o kadarını siz de istemiyorsunuzdur. O zaman retro tarz ile biraz modern tarzı harmanlamanın da iyi bir fikir olabileceğini belirtelim. Koltuklarınız retro modelse perdeleriniz modern olabilir ya da sehpanız modernken üstündeki vazo retro tarzı yansıtabilir.

CEVAP VER