Penceresiz Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

0
269

Genellikle büyük şehirlerde karşı karşıya kalınan penceresiz mutfaklar, ışık almaması sebebiyle aydınlatmanın az olması ve havalandırma sorununun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Fakat penceresiz mutfaklar  küçük dokunuşlarla mutfak süsleme ve dekorasyonda farklı bir tarza gidilmesi ile çözülebilecek problemler arasında yer alıyor.

Penceresiz Mutfaklar İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

  • Mutfaklarda yemek kokusunu emen ve odayı temizleyen özelliği bulunan pek çok yeşil yapraklı bitki bulunmaktadır. Hem dekoratif hem de pragmatik özelliği bulunan bu bitkilerle mutfaklara renk katılmasının yanı sıra işlevsel özelliklerinden faydalanılabilinmektedir. Bu bitkiler küçük mutfak dekorasyon fikirleri arasında ise asma şeklinde uygulanabilir.

  • Penceresiz mutfaklarda odaya ışık girmemesi sebebiyle mutfak olduğundan daha küçük görünebilmektedir. Bu sebeple mutfağın daha ferah ve geniş görünmesi için kullanılan mutfak mobilyalarını minimuma indirmek gerekmektedir. Bunun için mutfaklarda minimalist tarza uygun mobilyalar kullanılabilir. Ayrıca geniş tablolar da mutfakların hem daha geniş hem de daha şık görünmesini sağlamaktadır.

  • Havalandırma probleminin çözülmesi için mutfaklarda uyumlu bir aspiratör tercihinin yapılması gerekmektedir. Aspiratörün havalandırma özelliklerine göre mutfak mobilyalarının da ömrü uzamaktadır. Geniş mutfaklar için ise klima seçeneği da bir alternatif oluşturmaktadır.

  • Mutfaktaki kötü kokuları gidermek ve dekoratif bir görüntü sağlamak için çeşitli kokulara sahip olan dekoratif mumlar mutfak raflarında kullanılabilmektedir. Hem ekonomik açıdan hem de görsel açıdan ev sahiplerini memnun edebilecek bu yöntemin dışında aromatik yağlar da kullanılabilecek seçenekler arasında yer almaktadır. Aromatik yağların kaynar bir suya yalnızca birkaç damla damlatılması ile mutfağı güzel kokular kaplayabilir. Bu karışımın dekoratif bir vazo veya kaseye konularak mutfakta yüksek bir alana konumlandırılması durumunda devamlılık sağlanabilir.

Penceresiz Mutfaklarda Aksesuar Kullanımı

  • Penceresiz mutfak dekorasyonu fikirleri arasında tablo kullanımı mutfağı ferah göstermek için en önemli öneriler arasında yer almaktadır.

  • Havalandırma boşluğuna bakan mutfaklarda ise dekoratif duvar kağıtları ile bazı cephelerin kaplanması sonucu mutfak daha canlı ve ferah gözükecektir.

  • L tipi mutfaklarda ise mutfağın ortasındaki alanın tezgah olarak kullanılması penceresiz mutfaklar için daha aydınlatıcı bir görünüm vermektedir.

CEVAP VER