Pastel Tonları Oturma Odası Dekorasyonunuza Yansıtın

0
104

Oturma odası dekorasyonunda renklerin önemi büyüktür. Gününüzün büyük bir kısmı oturma odasında geçtiğinden dolayı buranın dekorasyonu daha bir titizlik gerektirmektedir. Dekorasyonda ise renk tercihlerinin önemi büyüktür.

Çünkü renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenledir ki, yiyecek ve içecek satılan mekanlarda özellikle sıcak renkler kullanılmaktadır.

Aynı bu nedenden yola çıkarak, evde özellikle de oturma odalarında insana huzur ve dinginlik veren pastel renkler kullanılır. Aslında ezberden gidip pastel tonlarını araştırmaktansa, her rengin pastel tonlarından tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Burada önemli olan size kendinizi iyi hissettirecek rengin ne olduğuna karar vermenizdir. Tabi evdeki eşya ve dekoratif öğelerin de renk seçiminde etkisi bulunmaktadır. Genellikle pastel renkler duvar boyası tercihlerinde ilk sıralarda yer alır.

Renk seçimi nasıl yapılır?

Renk seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlardan biri odanızın büyüklüğüdür. Eğer odanız yeterinde genişse dilediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Ancak, içerisine koyu tonlar da kombine etmek şartı ile.

Çok açık hatta pembeye kaçan kırmızı rengi büyük odalar için idela pastel tonlarından biri olabilir. Aksi durumda zaten yeterince geniş olan odanız bir pist gibi görünecektir. Eğer odanız küçük ise, evi aydınlık gösterecek olan renkler tercih edilmelidir.

Mesela pudra rengi ya da krem rengi küçük olan odalarınız için ideal pastel tonları olacaktır.

Odanız yeterince ışık alıyor mu?

Yeterince aydınlık olan bir odada düz beyaz kullanmak yerine kırık beyaz gibi hafif koyulaştırılmış pastel tonlarını tercih edebilirsiniz. Ancak yeterince ışık almayan oturma odalarında ise tercihleriniz hangi renk olursa olsun her daim, belirlediğiniz rengin daha açık tonları olmalıdır.

Açık ya da koyu pastel renkler arasından tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de soğuk renkleri oturma odanızda tercih etmemenizdir. Çünkü soğuk renklerin insan üzerinde ağırlaştırıcı bir etkisi olduğu için, sürekli kendinizi huzursuz hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu nedenle oturma odasında kullanacağınız duvar boyası renklerinin sıcak renklerden seçilmesi sizi daha huzurlu ve mutlu kılacaktır. Soğuk renkleri ise genellikle yatak odalarınızda tercih etmelisiniz.

CEVAP VER