Oturma Odasında Koltuk Takımı Renkleri Nasıl Olmalıdır?

0
638

Oturma odalarını dekore ederken en çok karşılaşılan sıkıntılardan biridir renk uyumu.  Ortam oturma odası olunca da ilk başta oturma gruplarının renkleri belirlenerek işleme başlanır. Ardından aksesuarlar ve duvar boyaları gelmektedir.

Oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır diye, kara kara düşünenler işe koltuk takımlarından başlamalılardır. Çünkü odadaki aksesuarları, duvar boyalarını ya da halıları değiştirmek daha kolaydır ya da koltuklarınıza uydurabilirsiniz. Ancak bir aksesuar için koltuk takımını değiştiremezsiniz.

Oturma Gruplarının Renkleri Neye Göre Belirlenir?

Oturma odasındaki koltuk takımlarınız için renk belirlerken, sırf ben bu rengi seviyorum diye ürünü satın almayın. çünkü o rengi tek başına düşünmemeli, bir koltuk takımı, dahası bir oda bütünlüğü ile düşünmelisiniz. Bunun da belirli kriterleri mevcuttur.

Oturma Odanızın Işık Durumuna Göre

Eğer oturma odanız ışık alıyorsa dilediğiniz tonları tercih edebilirsiniz. Ancak, hafif loş ya da karanlığa kaçan bir oturma odanız varsa, koltuk takımlarınızda açık ve desensiz renkleri tercih etmelisiniz. Düz beyaz çok iddialı olsa da, hafif kırık beyaz, krem tonları ya da tozpembe tonlarını tercih edebilirsiniz.

Odanız yeterince ışık alıyorsa dilediğiniz renkleri tercih edebilirsiniz. Ancak kullanacağınız aksesuarları, zemin döşemelerini ve duvar boyasının rengini de göz önünde bulundurarak, odanın çok fazla göz yormamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Odanızın Büyüklüğüne Göre

Eğer büyük bir oturma odanız varsa, çok açık tonlar olmamakla birlikte dilediğiniz rengin orta ve koyu tonlarını tercih edebilirsiniz.

Farklı renkleri bir arada kullanarak koltuk takımı renk kombinleri de oluşturabilirsiniz. Son dönemlerin en popüler kombinleri arasında düz ve açık renkli koltuklar ile çiçek desenli berjerler yer almaktadır.

Çiçekli berjerler kullanıldığında en hoş duran renkler ise, koltuklarda gri, pembe ya da mavi tonlarıdır. Odanız geniş ise, tamamen çiçek desenli koltukları da tercih edebilirsiniz.

Oturma odamı nasıl güzelleştirebilirim diye düşünenlerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, gidip hoşuna giden bir ürün satın alarak oturma odasında dizayn etmek oluyor.

Her hoşuna giden eşya farklı bir hava estirdiği için odalar karmaşadan geçilmiyor. Bunu yerine birbiri ile uyumlu renkleri ve eşyaları tercih etmek gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz