Oturma Odası Tasarımında Yapılan 7 Yanlış

0
49

Bazılarının tüm gününü orada geçirdiği, bazılarının ise işten sonra birkaç saat kullandığı bir yaşam alanıdır oturma odası. Az ya da çok ne kadar süre geçirirseniz geçirin bu mekan ruh sağlığınız için önemli bir rol oynuyor. Aydınlık, iyi dekore edilmiş ve sakin bir oturma odası sizi şehrin stres ve gürültüsünden arındıran bir sığınağın da kendisidir. Kim bunun aksine kasvetli, göz ve zihin yoran bir yaşam alanı ister ki? Dekorizon.com olarak oturma odası tasarımında yapabileceğiniz olası 7 yanlış hakkında sizi bilgilendirmek istedik:

Kasevetli Duvar ve Mobilya Renk Seçimi

Ön yazımızda belirttiğimiz gibi aydınlık bir salon ruh sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Koyu renk seçilmiş bir duvar boyası ile yine koyu renkte mobilyalar kullanırsanız oturma odanız boğucu bir ortama bürünebilir. Mümkün oldukça açık renklerde duvar boyası tercih etmelisiniz. Mobilya seçimine gelirsek koyu renkli oturma grubu aldıysanız açık renkte sehpa, puf, televizyon ünitesi gibi objelerle renk tonunu dengeleyebilirsiniz.

Mobilyaların Yanlış Konumlandırılması

Oturma odanızın geniş olduğunu farz edelim. Eğer koltuk grubunuzu duvarlara yaslamak ortalarsanız gezinme alanı artacak ve daha ferah bir görünüm elde edilecektir. Yemek yeme alanı da oturma odasında yer alıyorsa oturma grubu ile iç içe tutulmamalıdır. Mobilyalarınızı mümkün oldukça pencerelerin önünden uzak tutmalısınız ki eviniz kapalı bir kutudan farksız olmasın.

Işıklandırma Hataları

Eski tarz şahşahalı ve daha kendini aydınlatamayan avizeleri kaldırın bir kenara. Olabildiğince ergonomik, zarif tasarımlı aydınlatma kullanın. Spot ışıkları bunun için uygun olabilir. Odayı tek bir noktadan aydınlatmak yerine lokal aydınlatmalar kullanarak ruh halinize göre ışığı ayarlayabilirsiniz. Hem değişik tasarım ve renklerdeki abajurlar odanıza ayrı bir hava katacak bize güvenebilirsiniz.

Demode Perde Seçimi ve Doğru Asılmaması

Ağır, eski moda perdeler hem güneş ışığından tam faydalanmanızı engeller hem de iç karartıcı bir etki yapar. Püsküllü, metal tokalı, kadifemsi perdeler günümüzde rafa kaldırıldı diyebiliriz. Ayrıca yüksek bir tavan görünümü için perdelerinizi pencerenin hemen üstünden değil daha yukarıdan asmalısınız.

Eski Tip Vitrin ve Dolap Kullanımı

İç tarafı aynalı vitrininizde sergilenen kesme bardak takımları üzgünüz ki mazide kaldı. Ayrıca kaba dolaplar yerine duvara monte edebileceğiniz modern tasarımda raflar pek rövaşta. Bunun için raf kullanmaktan çekinmeyin sergileyeceğiniz birkaç kitap, eskiye ait bir resim göz zevkinize iyi gelecek.

Yanlış Halı Boyutu

Geniş bir salonunuz var; ama küçücük bir halınız var diyelim. Bu yetersiz bir görünüm yaratır ve absürt durur. Bunun tam tersi ise mobilyaların kaybolmasına sebep olabilir. Özellikle de halıfleks iyi bir halı yıkama makineniz yoksa kesinlikle kaçınılması bir gereken döşeme türüdür.

Gereksiz ve Alakasız Aksesuar Kullanımı

Aksesuar önemli bir detaydır. Aksesuar seçimleriyle oturma odanızı vezir de edebilirsiniz rezil de. Mobilyalarınızdan alakasız, birbirinden farklı tarzlarda aksesuarlar ile oturma odanızı bir panayır yerine çevirmek yerine sade ve zarif olarak kullandığınız birkaç obje ile şık bir tasarım elde edebilirsiniz. Mobilyalarınız ahşap ağırlıklıysa otantik mumlar, birkaç bambu ağaç güzel bir görünüm sağlayabilir. Modern çizgilerle döşenmiş marjinal bir odanız var ise de geometrik bir lamba, renkli bir tablo veya çocuğunuzun el sanatları dersinde yaptığı bir obje bile sizin için aksesuar olabilir. Hayal gücünüzü kullanın.

 

CEVAP VER