Oturma Odası İçin Duvar Boyası Önerileri

0
85

Oturma Odası İçin Duvar Boyası Önerileri

Her mevsim giriş ve çıkışlarında olmasa bile, yıl içerisinde çoğunlukla iki defa ancak mutlaka en az bir defa yapılan tadilat işlerinden biridir duvar boyalarını yenilemek. Her sene yenilenen duvar boyalarının başında oturma odalarının duvar boyaları gelir.

Oturma odanızı boyarken genelde değişiklik olsun diye her daim ev boyaları renkleri değiştirilir. Oturma odanızın rengini değiştirirken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar vardır. Bunları sizler için özetlemek istedik.

İlk dikkat noktanız eşyalarınız olmalı…

Eşyalarınızın rengine göre duvar boyası rengini seçmeniz gerekmektedir. aksi durumda odada bir bütünlük olmaz ve bu da görüntü kirliliğine neden olur. Eğer eşyalarınız hareketli ve canlı renklerden oluşuyorsa ve alacalı ise duvar boyasında sade ve pastel tonlar tercih etmeniz gerekmektedir. renkli ve hareketli eşyaların olduğu odalarda en çok beyaz ya da bal köpüğü, fildişi gibi renkler tercih edilmektedir.,

Eşyalarınızın sade olması durumunda ise, duvar boyanız ile ortama hareketlilik katabilirsiniz. Mesela eşyalarınız açık tonlarda ise, koltuklarınız beyaz ya da krem ise, duvar boyasında çok açık kırmızı tonları ile ortamı renklendirip, bir duvarı ise kırmızının koyu tonu ile boyayabilir ve böylelikle ortama hareket katabilirsiniz.

Odanızın büyüklüğünü de göz ardı etmemelisiniz…

Eğer oturma odanız büyük ise açık tonlarda yapılan duvar boyası ile ortamı daha da geniş gösterirsiniz ki bu tercih edilen bir durum değildir. Onun yerine yukarıda belirttiğimiz renk tercihlerinin bir ton koyusunu kullanabilirsiniz. Eğer odanız küçük ise o zaman da odanızı aydınlık ve ferah gösterecek renkleri tercih etmelisiniz.

Odanız küçük ise, tavsiyemiz eşyalarınızı çok renkli alıp odanızı iyice daraltmamanızdır. Açık renk eşyalar ve evi aydınlık gösteren boya renkleri tercih edebilirsiniz. Eşyalarınızın beyaz ve gri tonları olduğunu düşünürsek, ortamın soğukluğunu kırabilmek için toz pembe ya da açık sarı rengini tercih edebilirsiniz.

En güzel duvar boyası renkleri diye bir şey yoktur, en çok tercih edilen renkler vardır. Bu da her odada aynı ambiyansı oluşturmaz. Bu nedenle odanızı ve eşyalarınızı göz önünde bulundurarak renk tercihlerinizi yapmanız gerekmektedir.

 

CEVAP VER