Oturma Odanız İçin En Uygun Perde Çeşitleri

0
252

Oturma odalarımız evde geçirdiğimiz vakitlerin en uzununu kapsadığından; dekorasyonu kullanılan renkler ve düzenine en fazla özen gösterdiğimiz alandır. Dekorasyonda kullanılan renkler oturma guruplarının rahatlığı aydınlatması ile bir bütün olan perdeler de büyük önem taşır.

Oturma odası perdelerini seçerken gün ışığından fazlasıyla yararlanmak için açık renkleri tercih etsek de (olması gereken açık renk perdelerdir) zaman zaman mobilyamıza uygun renklerde ve modeller de olmasını arzu ederiz.

Oturma Odası Perde Dekorasyonu

Oturma odamızda bulunan mobilyalarımızın tarzına uygun olmalıdır. Modern bir mobilya tercih ediyorsak modern perde modellerini kullanmalıyız. Bu dekorasyona uygun olan modern ve pratik kullanımlı stor perdeler son yılların gözdelerinden. Stor perdelerin zebra adı ile anılan modern ve pratik olanları diğer dekoratif perdelere göre basit görünsede kullanım ve temizleme kolaylığı açısından sıkça tercih ediliyor. Genellikle fon perdesi ve güneşlik gerektirmeyen bu perdeler bir mekanizma yardımı ile gündüz tül gece perde olma özelliğine sahip. Sadece modern döşenmiş oturma odaları için daha kullanışlı modeller olduğunuda belirtmeden geçmeyelim.

Oturma Odası Perdeleri Nasıl Olmalı

Klasik ve yarı klasik döşenmiş bir oturma odasına sahipseniz gösterişli ve son yılların modası olan desenli dantel tülleri kuruvaze olarak kullanabilir yan fonlarda oturma gurubumuzun kumaşına yakın tonları tercih edebiliriz. Renk tercihini yaparken mobilyamızda kullanılan kumaş renginin birkaç ton açığını tercih etmeliyiz. Eğer odanız tek cama sahipse açık tonlardan ödün vermeyin; fakat odada iki cam mevcutsa ve aydınlık bir oda ise mobilyanızın renginin birkaç ton koyusunu tercih edebilir ve fonları dekoratif bir şekilde kenarlara özel apliklerle bağlayabilirsiniz.

Aydınlık  ve geniş odalarda desenli ve ya düz tül kullandığınızda fon perdelerini iki renk kullanabilirsiniz. Desenli ve iki renkli fon perde kullanımı için (daha dekoratif bir görüntü elde edersiniz) mobilyanızın klasik  kumaşının tek renk olması gereklidir (dekorasyon bütünlüğünü yakalamak için).

Oturma odası perde modelleri 2017 yılının modasına göre dekorasyon yapmayı planlıyorsak yeni çıkan örme tül perde modellerine bakmalıyız temizliği çok kolay ve kullanışlı olan bu tül perdelerin desenleri hemen her tarz mobilyaya uyumlu şekilde üretilmiş.

Yine bu yılın  en gözde perdeleri ütü gerektirmeyen kırışmaz perde ve tül çeşitleri hemen hemen istediğiniz her modelde dikimi sağlanan bu tül perdeler için dekoratif öneriler ise düz ve çok büzgülü tüllerle yanlarda düz bırakılan fon perdeler, kendinden desenli ve düz renklerinde hemen hemen her renk ve tonunu bulmak mümkün. Bu çeşitlilikte oturma odası perde dekorasyonu için size çok seçenek sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz