Okul Çağına Gelen Miniklerin Odası Nasıl Düzenlenmeli?

0
33

Daha dün size inanılmaz bir mucize yaşatan, kucağınıza aldığınızda anne ya da baba olduğunuzu hissettiğiniz çocuğunuz artık okullu oldu. Küçük de olsa sorumluluklar almaya başlayarak hayata yeni bir adım atmaya hazırlanan çocuğunuz için yeni bir “çağ” başlıyor. Oyun çağından tam olarak çıkamasa da okul çağına doğru hızlı bir geçiş yapan çocuğunuzun odası için artık yeni düzenlemeler yapma zamanı da geldi.

Daha önceden hemen her bir yanı oyuncaklarla dolu, yaşına göre resimli minik kitapların sergilendiği çocuk odasının, ders çalışmak için uygun bir ortama dönüştürülmesi bu süreçte önemli. Oyun ve okul çağı arasında bir yerlerde olan çocuğunuzun hem ders çalışırken hem de oyun oynarken rahatlıkla kullanabileceği bir alan yaratmanız, onun okul hayatındaki düzenini de etkileyecektir.

Düzenli ve Sade Bir Alan Çocuğa da Başarı Getirecektir

Dağınık, her biri bir yerde kitaplar, kalemler, boyalar ve defterler arasında bir çocuğun ders çalışması takdir edersiniz ki hiç de kolay olmayacaktır. Çünkü hemen hemen bütün insanlar bir düzen içinde daha başarılı olabilirler. Siz de çocuğunuzun başarısını desteklemek için ona mümkün olduğunca düzenli olabileceği, okul eşyaları için yerlerin belirlendiği bir alan yaratın.

Dar Mekanları Mobilyalara Boğmayın

Eğer çocuğunuzun çok büyük bir odası yoksa, daha dar bir alana sahipse o zaman o alanı mobilyalara boğmamaya özen gösterin. Bir yatak, odanın büyüklüğüne göre çok yer kaplamayacak bir gardrop ve bir de çalışma masası çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Küçük odalara bu mobilyalar dışında büyük bir kitaplık bir de şifonyer sığdırmaya çalışırsanız okul çağındaki çocuğunuz mobilya yığınları içinde ders çalışmaktan hiç de keyif almayacaktır.

Ferah ve Sade Çalışma Masaları Tercih Edin

Çocuğunuzun odasındaki çalışma masasını seçerken de üstü kitaplık ve kapaklı dolaplarla dolu, ders çalışırken sanki karanlıkta kalıyormuş gibi masalar yerine daha ferah ve sade, ışığı rahat alabilecek, alt kısmında kitaplarını koyabileceği, üstünde ise küçük bir rafın yerleştirildiği şekilde olmasına özen gösterin. Böylece okul çağındaki çocuğunuzun kalabalıklar arasında yorulmadan derslerini yapabilmesini sağlayacaktır.

Önceden çok ihtiyaç hissetmemiş olabilirsiniz ancak okula başladıktan sonra çocuğunuza onun boyuna uygun bir yerde okulda giydiği elbiseler ya da formalarını asabilecekleri bir askılık hem sizin hem de çocuğunuzun düzen içinde olmasını sağlayacaktır.

Oyuncaklarına da Yer Açın

İlkokula başlayan çocuğunuzun odasını düzenlerken onun hala oyun çağında olduğu gerçeğini de atlamayın. Derslerin dışında oyun saatleriyle rahatlayabileceği, oyuncaklarıyla oynabileceği alanlar yaratmak çocuğunuzun başarısını artıracaktır.

CEVAP VER