Mutfaklarda Yeni Trend Mutfak Adası

0
340

Mutfak adası ya da ada mutfak olarak adlandırılan yeni trend geniş mutfakların gözdesi olmaya devam ediyor. Hem kullanışlı hem de şık bir görünüm sağlayan mutfak adası mutfaklarda kişiye birçok avantaj sağlıyor.

Ada Mutfak ya da Mutfak Adası Nedir?

Dört tarafı açık olan ve mutfağın orta bölümünde kullanılan bölmelere mutfak adası ismi veriliyor. Sadece dört tarafı açık olanlar için değil, amerikan mutfak tarzı mutfakları üç tarafı açık olan bölmeler de bu isimle adlandırılıyor.

Mutfak Adasının Avantajları

Geniş mutfağa sahipseniz mutfak adası hem size ekstra bir depolama alanı sağlıyor hem de mutfak adasını masa olarak da kullanabiliyorsunuz. Bu tarz mutfak adalarını bar tabureleri ya da sandalyeleri ile rahatlıkla yemek masası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca mutfak adalarının yan bölümlerine konumlandırılan askılar ya da çekmeceler mutfağa farklı bir hava katıyor.

Mutfak Adalarının Kullanım Farklılıkları

Mutfak adaları genel olarak depolama ve yemek masası olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı mutfak adalarında ocaklara da rastlayabilir ve bu alanın yemek masası haricinde hazırlık tezgahı olarak kullanıldığını da görebilirsiniz. Amerikan mutfağa benzeyen mutfak adaları kişiler için çok amaçlı kullanım sağlıyor. Ayrıca bazı mutfak adalarında 2 katlı yapılara da rastlayabilirsiniz. Bu tarz mutfak adaları hazırlık ve yemek alanı olarak 2 bölüme ayrılmıştır ve mutfağa farklı bir hava katılması amaçlanmıştır.

Mutfak Adalarında Kullanılan Malzemeler

Mutfak adaları genel olarak mutfağın diğer bölümleri ile uyumlu olup aynı tarzda malzemeler kullanılarak oluşturuluyor. Tezgah bölümünde son dönemde popülerleşen quartz taşları kullanabilir ya da masif tezgahları diğer mutfak bölümünden ayrı olarak yemek bölümü için tercih edebilirsiniz. Bu tarz mutfaklarda ocak ya da evye kullanmak isterseniz mutfak adasına uygun modeller seçmeniz gerekecektir. Ankastre ocak ve ada tipi davlumbazlar bu tarz mutfak adaları için oldukça idealdir. Ayrıca evyelerde tesisatı mutfak adasına göre ayarlamalı ve malzemeyi diğer kullanımlarla doğru orantılı seçmelisiniz.

Mutfak Adalarına Yerleştirilen Aksesuarlar

Mutfak adasına sahip bireylerin sadece yemek masası ya da avantajlı kullanımlar açısından değil sadece aksesuar kullanımı olarak da bu bölümü kullandıkları görülebilmektedir. Bu tarz aksesuar kullanımlarında mutfağınıza uygun tarzda ve canlı çiçekler ya da meyveler gibi hareketli objeler tercih edebilir ve şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz