Mutfaklarda Modern Dokunuşlar mı Vintage Esintisi mi

0
74

Mutfak dekorasyonu yaparken herkesin aklından belli bir soru geçer: Dekorasyonu modern tarzda yapmak mı yoksa vintage parçalar kullanmak mı? İki tarzın da kendine has güzellikleri bulunmakla birlikte ikisi de son dönemlerde gözde dekorasyon tarzlarını oluşturmakta. Aralarındaki farkları inceleyelim.

Modern Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklarda modern tarzı kullanmayı hepimiz severiz. Peki modern tarz nasıl oluşturulur? Modern mutfak dekorasyonu için temel kural açık renklere yönelmektir. Özellikle beyaz duvarlardan dolaplara kadar her alanda kullanılır. Metal eşyalarla birlikte porselen görünüm modern tarzın olmazsa olmazlarıdır. Bununla birlikte modern mutfaklarda pek çok raf görmekle birlikte, üzerlerinde her zaman dekoratif ürünler yer almaktadır.

Dekorasyon için rengarenk tabloların yanında sadece yazılar da görebilmekteyiz. Son zamanlarda ise modern tarzın yeni gözdesi mermer görünüm oldu. Beyaz üzerine gri çatlaklı mermerler bu sıralar mutfaklarda tercih ediliyor. Aynı zamanda modern mutfak dekorasyonunda hiçbir zaman eşya kalabalığına yer yok. Minimalist akım, modern mutfakların vazgeçilmezi durumunda. Mümkün olduğunca aydınlık mutfaklar ve tek renk görünüm, bu dekorasyonun ana fikri denilebilir.

Vintage Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklarda vintage tarz yakalamak için ana renkler yeşiller ve maviler. Renkli görünüm yanında, yer döşemeleriniz için siyah beyaz karoları kullanabilir, tamamen ahşap kaplamadan da faydalanabilirsiniz. Vintage mutfak dekorasyonu için anahtar kelime ahşaptır. Ahşap eşyaları mutfağınızda muhakkak kullanmaya çalışın. Bununla birlikte emaye görünümlü eşyalar da vintage görünümü destekleyecektir. Perdeleriniz için çiçekli desenlerden faydalanabilir, camların yarısına gelecek şekilde güneşlikler yapabilirsiniz. Raflarınızı tabak ve tencere koymak için kullanabilirsiniz.

Çiçek desenli bütün eşyaları vintage dekorasyon için kullanabilirsiniz. Puantiye ise çiçek deseninden sonra öne çıkan diğer bir desen olmakla birlikte, son zamanlarda pek çok yerde kullanılmaya başlandı. Vintage tarz oluştururken mutfağınıza raf eklemek istiyorsanız tek parça raf kullanmaktan sakının. Bunun yerine kütüphane tarzı rafları kullanarak iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Raflarınızı kullanırken ya tamamen ahşap görünümü tercih edin, ya da eskitmeli bir şekilde boyanmış olanları seçin.

Hem modern mutfaklar hem vintage mutfaklar son derece güzel görüntüler sağlasa da, vintage mutfaklar her zaman için daha sıcak bir görünüm sağlayacaktır. Evinizin tamamen uyum içinde olması için mutfak dekorasyonu seçiminizi diğer odalarınızı göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER