Mutfak Aydınlatması için Öneriler

0
73

Mutfak denildiği yazan aklımıza kadınlar gelir; çünkü özellikle ev hanımları gününün çoğunu mutfakta geçirir. Bu yüzden mutfak dekorasyonu ve özellikle mutfak aydınlatması onlar için can alıcı noktadır.

Mutfak dediğin ferah ve aydınlık olmalı loş bir mutfak kullanımı pek tercih edilmiyor. Gün içinde en çok vaktin geçirildiği ortamın aydınlık, canlı olması bizler için önemlidir. Canlılığın yakalanması için gün ışığından doğru yararlanma, tavan armatürleri ve spot ışıklar tercihlerimiz arasında yer almalıdır.

Mutfağımızın Aydınlatılmaya En Fazla İhtiyaç Duyan Bölümleri Nelerdir?

  • Mutfak dolapları ve tavan
  • Yemek masası
  • Tezgâh ve Lavabo
  • Pişirme işlemlerini gerçekleştirdiğimiz bölümler

Mutfak aydınlatmasında bizlere en fazla kolaylığı sağlayacak olan şey tabii ki de mutfağımızın ne ile aydınlatıldığıdır, mutfağımızda kullandığımız avize yâda

Tabii ki mutfak aydınlatmak için pek çok yöntem var. Bunların başında gelen yöntem ve her evde mutlaka kullanılan led ile aydınlatma yöntemidir.

Ledler ana ışık kaynağınız kapalı iken bile mutfağın aydınlık kalmasını sağlayarak işinizi kolaylaştırır.

Led ile Mutfak Tezgahı Aydınlatma

Mutfakta en fazla zamanı geçirdiğimiz bölümlerden olan tezgâhımızın doğru aydınlatılması, bu alanda daha keyifli ve kaliteli vakit geçirmemizi sağlayacaktır. Bunun için genellikle tezgâhlar gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla pencere önlerine konumlandırılarak en doğru tercih yapılmış oluyor. Bir diğer aydınlatma yolumuz ise led ışıklar ile mutfağı aydınlatmadır ki bu yöntemde çok kullanışlıdır. Tasarrufludur ve dilerseniz renkli ışıklar kullanarak mutfağınızı daha canlı hale de getirebiliyorsunuz. Aydınlattığınız tezgâh daha gösterişli hale geliyor.

Mutfak Dolaplarını Aydınlatma

Mutfak dolaplarının ön plana çıkarılması ve kullanılır hale getirilmesi amacıyla dolapların üst kısımları ya da dolap altlarında yer alan baza kısımları ve çekmeceler led ışıklarla aydınlatılmaktadır.

Eğer koyu renk dolaplara sahipseniz aydınlatma dolabınızı aydınlatma ihtiyacınız artacaktır. bBu tür dolaplar için dolap aydınlatma amacıyla kullanılan ışık bantları işinizi kolaylaştıracaktır.

Mutfak Masasını Aydınlatma

Mutfak masasını aydınlatmak basit ama ihmal edilmemesi gereken bir detaydır. Mutfak masasının sarkıt avizelerle aydınlatılması doğru bir yoldur. Masaya yakın ve tepeden vuran yumuşak, göz yormayan ışık sayesinde yediğimiz yemekleri keyifli hale getirebiliriz.

CEVAP VER