Mutfağınızı Yeşillendirin

0
128

Mutfaklar için hem dekoratif hem de sağlıklı bir yönü olan ürünler arasında bitkiler yer almaktadır.

Mutfakta kötü kokuyu almak özelliği olan ve havalandırmayı sağlayan yeşil bitkiler, bütün mutfak türlerine uygun olarak yetiştirilebilir.

Bahçesiz evler için yeşil bir görüntü değişik şekillerde mutfaklarda sağlanabilir. Ayrıca klasik saksılar yerine şişede, kavanozda hatta şişe mantarında bile yetiştirilebilen bitkiler daha değişik bir görüntü yaratmaktadır.

Hem Yeşil Hem de Yenilebilir

Organik sebzeleri ve bitkileri yetiştirmeyi sevenler için mutfaklarda yeşil bir görüntü yaratılabilir.

Mutfakta güzel ışık alan pencerelerin yakınına konumlandırılan saksılara roka, rezene, nane, fesleğen, biber ve biberiye ekilebilir. Özellikle yanıklara iyi gelen aloe vera bitkisi de mutfaklarda yetiştirilerek yeşil bir mutfak oluşturabilir.

Dekoratif Bitkilerle Daha Güzel Bir Mutfak

Mutfağını küçük detaylarla yeşillendirmek isteyenler için en güzel seçeneği kaktüsler oluşturmaktadır. Saksılar dışında küçük ve yuvarlak ağızlı cam kavanozlarda da yetiştirilebilen bu bitkinin radyasyonu çekme özelliği de bulunmaktadır. Bu sebeple mutfağında televizyon veya mikrodalga gibi elektronik aletlerin olduğu ev sahipleri bu bitkiyi tercih edebilir.

Mutfakta yetiştirilebien bitkilerden biri de menekşedir. Nemi ve ışığı seven bu bitki cam kenarlarına veya güneş ışığı alan herhangi bir yere konumlandırılabilir. Bunun dışında canlı bitki yerine yapay bitkiler de kullanılabilir. Asma çiçeği ile mutfakta oturma köşenizi veya duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Böylece yeşil bitkiler sayesinde mutfağınızı daha canlı ve ışıltılı bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Kötü Kokuları Temizleyin

Yeşil bitkiler havayı temizlediği gibi kötü kokuları da temizleme özelliğine sahiptir. Buna uygun olarak lavanta çiçeği tercih edilebilecek bitkiler arasında ön sırada yer alıyor. Küçük saksılarda yer alan lavanta bitkisi, mutfağı kısa sürede ferah bir havaya kavuşturacaktır.

 

Bunun dışında barış çiçeği de mutfaklarda tercih edilebilecek yeşil bitkiler arasındadır. Özellikle de sigara kokusunu giderme özelliği ile bilinen bu bitki, beyaz çiçeği ile sade mutfaklar için kibar bir görüntü sağlayacaktır.

Mutfakları yeşillendirebilecek bitkiler arasında benjamin de yer almaktadır. Bu bitki saçaklı ve gür görünümüyle mutfakları renklendirecektir. Parlak güneşi seven bu bitki, cam kenarlarına yerleştirerek yetiştirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz