Modern Mutfak Dekorasyonu

0
135

Mutfaklar, günün en çok zaman geçirilen odalarıdır. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, çaylar ve ikramlarla birlikte günün çoğu mutfakta geçer. Özellikle ev hanımları ve büyük aileler için mutfak en önemlisidir. Büyük aileler için mutfağın genişli ve kullanışlı olmalıdır. Ayrıca çocuklar için yeterince güvenli olmalıdır. Mutfak dekorasyonuna verilen önem giderek artmaktadır. Mutfakta geçirilen zamanların keyifli hale gelmesi için mutfak dekorasyonuna önem vermek gerekir. Mutfakta zaman geçiren kişilerin isteğine göre dekorasyon hazırlanmalı, her şeye titizlikleyaklaşılmalıdır. Mutfak dekorasyon örnekleri de sizlere fikir verebilir. Modern mutfak dekorasyonunda kullanılan malzeme, açılan alan, aydınatlatma ürünleri ve mutfak aksesuarları önemlidir.

Mutfak Dekorasyonunda Kullanılabilecek Malzemeler

Dolaplarda ve tezgahta kullanılacak malzeme, mutfak dekorasyonunun büyük bir kısmını oluşturur. Malzeme seçerken rengine, modernliğine, sağlamlığına ve mutfağınızla uyumuna bakmalısınız. En çok kullanılan mutfak dekorasyon ürünleri arasında doğal taş tezgah, laminat tezgah, çelik tezgah, corian tezgah gibi ürünler tercih edilmektedir. Doğal taş tezgahlar diğer malzemelerden maliyetli olmakla birlikte uzun seneler kullanabilirsiniz.

Doğal taş tezgahlar son zamanlarda çok fazla tercih edilen sağlam yapılı tezgahlardır. Mermer ve granit tezgahlar, doğal taş grubundandır. Granit sağlamlığıyla bilinir. Uzun süre kullanılabilir, ancak zaman geçtikçe cilalatmak gerekir. Mermer tezgahlar ise sağlam olmasına karşın asitle temas ettiğinde sorun çıkartabilir. Mermer tezgahları dikkatli kullanmalısınız. Ahşap bir mutfak ile doğal taşlı tezgahlar uyumlu olacaktır.

Küçük Mutfak İçin Öneriler

Küçük mutfaklarda dekorasyonun ayrı bir önemi vardır. Mutfağınızı küçük detaylarla daha geniş gösterebilirsiniz. Önemli olan ilk detay duvar ve dolap renkleridir. Açık renkle boyanmış duvarlar olduğundan daha büyük görünür. Örneğin beyaz renk küçük mutfaklar için ilk tercih olmalıdır. Dolap renkleri de buna uyum sağlamalı, bir bütünlük oluşturmalıdır. Mutfağı büyük göstermenin bir diğer yolu ise kullanılan ışıklardır. Kasvetli ve az ışıklı mutfaklar gereğinden küçük görünür. Bu nedenle pencereniz küçük olsa dahi seçeceğiniz ışıklarla mutfağınızı geniş gösterebilirsiniz. Son olarak mutfak süsleme ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Beyaz renk seçiminde renkli aksesuarlar, raflar, askılar tercih edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz