Modern Fon Perde Modelleri

0
849

Perdeleri evin kıyafeti olarak düşündüğümüzde ne kadar gerekli ve özenilmesi gereken bir parça olduğunu anlamamız daha kolay olacaktır. Artık perdeleri de alışılmış görüntünün dışında süsleyen ve hatta daha da şık bir görüntü veren ”fon perde” dediğimiz dekoratif amaçlı kullanılan kumaşlar var. Peki, nedir bu dekoratif maksatlı kullanılan kumaşlar, bir işlevselliği var mı? Malesef görselliği artırmak dışında pek bir işlevi olduğu söylenemez; ama bizce bu bile yeterli. Çünkü sadece güneşil ve tül perde olmasının dışında yanlarında evin içi ile uyumlu renklerde fon perde kullanıldığında ev daha şık gözükebiliyor.

Tül Fon Perde

Biildiğiniz tülden fon perde ama baktığınızda söylemesi kadar basit bir görüntü vermiyor. Hatta gelinlik güpürü gibi diyebiliriz. Nasıl ki bir gelinliiğin üstünde gelinliğe hareket katan güpürler kullanılırsa bu da aynen öyle. Üstelik birçok farklı rengi de var. Perdenizi tül fon perdeler ile desteklediğinizde odanıza bir hareket gelecektir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise tül fon perde seçerken iç perdeniz ile uyum içinde olması. Birbirinin parçası gibi görünen seçeneklerden ziyade birbirin hem renk hem de kumaş bakımından tamamlayan seçenekleri değerlendirmenizi öneririz.

Çiçekli Fon Perde

Çiçekli fon perdeler evinizi bir anda prensese dönüştürebilirler; ama siz bu tip bir görüntüden hoşlanmayacaksanız eğer, alternatifi var. Şöyle ki seçeceğiniz bazı çiçekli perdeler de evinizi oldukça spor şık bir görüntüye kavuşturacaktır. Özellikle mavi tonları barındıran ve iri çiçek desenine sahip olan perdeler buna dahil. Spor bir odanıza tercih edecekseniz de klasik veya daha gösterişli bir odanıza tercih edecekseniz de çiçekli fon perdeler başlı başına kurtarıcı olabilirler. Yani sıfır risk ve kaliteli bir seçim.

Gri Fon Perdeler

Genellikle evi dekore ederken tercih etmekten korkulan bu renk aslında hiç de zor ve korkulacak bir renk değil. Aksine istenilen bütünlük yakalandığında fon perdenin en iyi taşıdığı renk gri oluverir. Seçiminizi yaparken zorlanıyorsanız eğer düz gri renk seçmek yerine biraz daha minimal desenli seçeneklere yönelebilirsiniz ya da farklı bir renk üstüne gri desenler de tercih edebilirsiniz. Kirli bir gri tonu seçmek yerine temiz gri seçin ki perdelerinizi yıkadığında oluşacak görüntüden tatmin olasınız. Çünkü kirli gri tonları perdelerde hakim olunca evin içini dar ve havasını bunaltıcı gösterebilir. Gri tercih edecekseniz aman tonuna çok dikkat.

Düz Fon Perdeler

Aslında modern perde deyince genel anlamda gözümüzde canlanan tasarımlar hep aynı olur. Biraz daha albenisi yüksek ürünler hemen ön sıraları kapar. Düz fon perdeler ise çok sakin bir seçimmiş gelebilir gözünüze; ama hem kullanış bakımından hem de şıklık bakımından bu perdeler tercih edilenlerin en fazlası olabiliyor. Evinizde daha sakin bir mekan oluşturmak istiyorsanız bu perdelerin de renk skalalarına bir göz atın deriz. Çünkü sandığınızdan daha fazla bir renk çokluğuna sahipler.

 

CEVAP VER