Merdivenleri ile Cezbeden Şık Villalar

0
34

Merdivenlerin vasfı sadece iki katı birbirine bağlamaktır değil mi? Hâlbuki 5 yaşındaki bir çocuğa bile “Villa nedir?” diye sorsanız “Merdivenli evdir.” şeklinde bir cevap alırsınız. Hatta onların gözünde şık bir merdiven tasarımı ile sıradan bir villa aniden bir şatoya dönüşür. Siz de modern veya klasik şık bir dizayn ile villa içi dekorasyonunuzu sıradanlıktan kurtarmak istemez misiniz? Gelin birlikte “Bir villa, merdivenleri ile nasıl cezbedebilir?” sorusunun cevaplarını bulalım.

Orijinal ve Kaliteli Malzeme

Nasıl bir yemeğin tarifinde yapılışından önce malzemeleri yer alıyorsa, dekorasyon yaparken de formdan önce malzemeye karar vermelisiniz. Villanızın genel dekorasyon malzemesi ile merdiven malzemesi tamamlayıcı olmalıdır. Betonarme bir yapınız var ise beton merdiveni pirinç malzemeyle kullanıp daha sıcak, mermerle kullanıp daha havalı kılabilirsiniz. Salonunuzun genelinde açık renklerde ve minimal bir hava varsa cam merdiven, koyu tonlarda ve klasik mobilyalar varsa ahşap merdiven kullanabilirsiniz. Merdivenim modern klasik olsun derseniz ahşabı bir de çelikle birlikte deneyebilirsiniz.

Nefes Kesen Bir Tasarım

“Cennete Giden Yol” ne kadar da güzel bir tabir! Bu güzel isim İspanya’daki bir tepede yer alan merdivenlere ait. Her yıl binlerce insan o merdivenleri ziyaret edip hayran kalıyorlar. Bu merdivenler ahşaptan oluşuyor ve spiral bir şekilde gökyüzüne doğru ilerliyor. Böyle ilginç tasarımlardan ilhamla neden siz de evinize gelen misafirlerinizi büyüleyemeyesiniz? Merdivende keskin hatlar ve geometrik çıkıntılar kullanırsanız modernlik oluşturabilir veya birkaç yumuşak eğri detayıyla kendinizi bir Salvador Dali tablosunda hissedebilirsiniz. İki tane merdiveni aynı açıklığa kavuşturarak lüks evinize bir saray havası katabilir, merdivenin bağlandığı duvar kısmını bir kitaplığa çevirerek kullanışlı bir şıklık yaratabilirsiniz.

Tamamlayıcı Korkuluklar

Merdiven boşluğunu kapatmak için illa ki sıkıcı demir korkuluklar yaptırmanıza gerek yok. Evinizde küçük çocuk yoksa korkuluğa ihtiyacınız bile olmayabilir fakat tasarım bir korkulukla tüm merdivenin havasını değiştirebilirsiniz. Kıvrımlı ağaç dallarıyla natürellik sağlayabilir, çelik şeritler indirerek akıcı ve şık bir norm oluşturabilirsiniz. Hatta merdivende gökkuşağı bile çıkarabileceğinizden haberiniz var mı? Tek yapmanız gereken cam bir korkuluk kullanıp güneş alan yerlere minik prizmalar yerleştirmek. Hayal gücü sizin, kullanın onu.

CEVAP VER