Leke Tutmayan Koltuk Kumaşı

0
422

Bir evin tasarımında en önemli yeri koltuklar tutar. Çünkü koltuklar öncelikle göze, sonrasında rahatlığa hitap eder. Misafir ve oturma odaları için tasarlanan farklı model, renk ve kumaşlarda birçok koltuk takımı mevcuttur. Her kişinin zevkine göre bir koltuk takımı mutlaka vardır. Model seçimini evin şekli, genişliği evdeki kişi sayısı ve ev sahibinin zevki gibi birçok faktöre göre ayarlanır.

Koltuk seçimi yaparken modelin dışında kumaş seçimi de çok önemlidir. Zamanın gereksinimi olarak kolay temizlenen; ancak her renk ve desende bulunabilen kumaşlar tercih edilmelidir. Özellikle çocuklu veya kalabalık ailelerin en iyi koltuk kumaşı olarak bilinen tay tüyü kumaşları tercih etmesi gerektiğini belirtelim.

Koltuk Kumaşı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koltuk kumaşı seçimi yaparken özellikle su tutmayan, kadife dokulu, tüylenme yapmayan, sıvıyı emmeyen, renk atmayan, ıslak bir bezle bile temizlenebilen kumaşlardan yapılmış koltuk takımları tercih edilmelidir.

Günümüzde leke tutmayan koltuk kumaşı dendiğinde akla ilk gelen tay tüyü kumaşlardır. Her renk ve deseni mevcut olan tay tüyü kumaşlar leke tutmaz, sıvıyı üzerinden akıtan emmeyen bir yapıya sahiptir ve bu sebepten leke barındırmaz. Görüntü olarak kadifemsi bir dokuya sahiptir. Bu da onun gayet şık ve sağlar. Her renk ve desende bulunması ise tay tüyü kumaşı tercih sebeplerinden biridir.

Leke tutmayan koltuk kumaşı olarak bilinen tay tüyü kumaşla kaplanmış koltuklar özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği ürünlerdendir. Çocuklarının özenerek aldıkları koltuk takımlarına bir şey döktüklerinde veya kirlettiklerinde kumaşın leke tutmaması ve sıvıyı altına geçirmeme özelliği olduğundan içleri rahat olacaktır.

Leke Tutmayan Koltuk Kumaşı Nasıl Temizlenir?

Koltuk kumaşı seçimi yaparken her renk ve desende bulabileceğimiz en iyi koltuk kumaşı tay tüyü kumaş olduğunu belirttik. Peki, tay tüyü kumaşın temizliği nasıl yapılmalıdır? Normal şartlarda nemli veya ıslak bir bezle silinse dahi temizlenecektir.

Yine de dileyen sabunlu bir suda ıslatılmış bez ile silerek temizleyebilir. Koltuk üzerine bir şey döküldüğünde dökülen sıvı ise kuru bir bezle üstündeki sıvı alınır ve yine ıslak bir bezle silinerek temizlenir.

Koltuk üzerine yağlı bir şey dökülmüş ise yine üzerindeki kalıntılar alındıktan sonra bulaşık deterjanı veya sabun ile ıslatılmış bir bezle silinerek temizlenir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta üzerinde lekenin fazla kalmamasıdır. Ne kadar erken temizlenirse o kadar faydalı olacaktır.

CEVAP VER