Küçük Odalara Büyük Eşyalar Almaktan Sakının

0
16

Evimiz küçük olsa da gönlümüz geniş. Gönlümüzü ferah tutmak için yaşadığımız mekanı da ferah tutmalıyız. Küçük bir evde tıkış tıkış, olması gerektiğinden büyük eşyalar, evinizi ferahlıktan uzak boğucu hale getirecektir. Çünkü kullanım alanınız daralacak, yaşam alanınız kısıtlanacaktır. Belli bir zamandan sonra mobilyalardan daha çabuk sıkılacak, aldığınıza pişman olacaksınız. Yapacağınız ise alacağınız mobilyaları hangi odanızda kullanacaksanız, o odanın boyutuna göre eşya almanız. Küçük evler için pratik mobilyalar tercih ederseniz yaşadığınız ortamı da işlevsel hale dönüştürürsünüz.

Büyük Eşya Odanızı Büyütmez

Büyük eşyalar odanızı olduğundan daha küçük hale getirir. Küçük odalarınızdan maksimum yaralanmak için pratik tasarımlar tercih etmelisiniz. Az yer kaplayan fakat fonksiyonel niteliği olan, kompakt modeller küçük odalar mükemmel bir seçimdir. Aradığınız küçük eşya, çok işlevsellik olmalı. Kullanım alanını daraltmadan, eşyalarınızı depolayacağız alanlar yaratabilirsiniz. Mesela küçük odanızı yatak odanız olarak kullanacaksanız, duvara gömülü dolap ve yatak tercih edebilirsiniz. Duvara gömülü alanlar odanızda ferahlık yaratır. Orta sehpanızı sandık modeli olarak seçerseniz, sehpa görünümlü bir dolaba sahip olursunuz.

Küçük Odanızı Yaratıcı Dekorasyon ile Büyütün

Küçük odanızı, yaratıcı dekorasyon fikirleriyle olduğundan daha da büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Duvar rengi, mobilya renk seçimi, halı, kullandığınız objeler v.b. odanızı güzelleştirirken, yanlış seçim ise odanızı olduğundan küçük hale getirebilir. Küçük odanızın ferah olması duvar rengi ile bağlantılıdır. Koyu renkler daima kullanılan alanın küçük görünmesine sebep olacaktır. Küçük odalarda açık renkler tercih ederseniz ferah bir görünüm elde edersiniz.

Duvarlarınıza renk katmak istiyorsanız, değişik renklerde tablolar kullanabilirsiniz. Tabi ki tablonuzun boyutu da küçük olmalı. Mobilyanız açık renk, mesela bej rengi tercih edebilir, halınızı renkli seçerek odanızda uyum sağlayabilirsiniz. Dekoratif eşyalarınız kullanacağınız mobilyaların büyüklüğü ile doğru orantılı olmalıdır. Örneğin orta sehpanız küçük, üzerine koyacağınız dekoratif ürün büyük ise sehpanızın kullanım alanı daralacaktır. Odanızda tavan lambası seçimiz de önemlidir. Küçük odanızda büyük, sarkan bir lamba odanızın daha da küçülmesine sebep olacaktır.

Küçük odaları, gözümüzde büyütmek doğru mobilya ve doğru dekorasyon seçenekleri ile mümkündür.

CEVAP VER