Küçük Mutfaklarda Geniş Bir Görünüm İçin Renk Önerileri

0
28

Mutfaklar bayanların zamanının çoğunu geçirdiği ve aile bireylerinin de yemek vakitlerinde bir araya gelip vakit geçirdiği evin en önemli bölümlerinden biri. Mutfak büyük olduğunda kullanım alanı daha geniş olduğundan daha rahat hareket edilirken dar olduğunda sıkıntı yaşanabiliyor.

Bu sıkıntıları ortadan kaldıracak, hem mutfağınızı ferahlatacak hem de kullanımda rahatlık sağlayacak mutfak dekorasyonu fikirlerine haydi hep birlikte göz atalım:

Küçük Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ortamın daha ferah, daha geniş ve aydınlık görünmesini sağlamaktır. Bu nedenle koyu renklerin yerine açık renkleri tercih ederek daha ferah bir mutfağa kavuşabilirsiniz.

Bu anlamda size yardımcı olabilecek en önemli renk ise beyaz ve beyazın tonları. Beyaz renk aynı zamanda ışığı çok güzel yansıtarak ortamın daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır.

Bu anlamda beyaz renk ile fonlanmış mutfaklarda aynalar ve cam objeler de kullanılarak bütünlük sağlanabilir. Hem daha ferah bir ortamın oluşmasını sağlayacak hem de mutfağınızı daha ferah gösterecek beyaz rengin yanında, yine açık renklerden olan açık toprak tonlarını ve açık renk doğal ahşap tonlarını tercih edebilirsiniz.

Mutfağınızda hem tek renk hem de çift renk kullanabilirsiniz; fakat tek renk tercihlerinizin açık renkten yana olması sizin lehinize olacaktır. Özellikle mutfak dolaplarında iki renk kullanacaksanız zıt renkleri birlikte kullanarak bir kombinasyon yapabilirsiniz örneğin; siyah ve beyaz gibi.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise dolapların alt kısmında koyu renk üst kısımlarında ise açık rengin kullanılmasıdır. Bu sayede mutfaklarınız daha geniş bir görünüme kavuşacaktır.

Küçük Mutfaklar İçin Öneriler

Küçük bir mutfağımız varsa alanı büyütemeyeceğimiz için sahip olunan alanı en etkin bir şekilde kullanım için dekore etme yolarını aramalıyız. Bu anlamda da imkanımız varsa mutfağımızı açık mutfak haline getirebiliriz, mutfak dolaplarımızı mümkün olduğunca yüksek yapabiliriz.

Bunun yanında mutfak dolapları içindeki raf düzeneğini arttırarak daha fazla eşya almaları sağlanabilir, ayrıca duvarlarda da raflar kullanılarak ya da oturma kısımlarının altına çekmeceler de yapılarak ek depolama kısımları oluşturulabilir.

CEVAP VER