Küçük Mutfağa Sahip Olmanın Avantajları

0
31

Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir. Değişen dünyadan büyük aileler ve büyük evler de nasibini aldı. Günümüzün zorlu yaşam şartları yüzünden ailelerin az çocuk yapmaları, aileden ayrı yaşamaların artması gibi hususların neticesinde büyük evler yerine bireyler daha küçük ve kullanışlı evler tercih etmeye başlamışlardır. Evler ufaldıkça evlerin atardamarı olan mutfaklarda da hatrı sayılır bir alan kaybı yaşanmıştır. Bu yazımızda küçük mutfaklar için öneriler vermeye, sıkıcı ve bunaltıcı şeklindeki imajlarını silmeye çalışacağız.

Raflar Hayat Kurtarır

Küçük mutfaklarda raf sistemi depolama yeri kazanma açısından büyük önem arz eder. Ivır zıvır diye adlandıralan eşyalar için monte edilebilir nişler, raflar, askılar ve sepetler kullanılarak yer kazanımı sağlanabilinir. Duvarlara asılan rafların, dolapların üst kısımlarına fazla kullanılmayan eşyalar konabilir, böylelikle sık kullanılan eşyalar için yer kazanımı sağlanmış olunacaktır. Ayrıca L tipi bir tezgahta köşelerde yaşanan alan kaybını köşe çekmeceler ya da dolapları ile bertaraf edilebilinir.

Kolay Temizlik İmkanı

Stresli şehir hayatının getirdiği vakit darlığı, günümüz insanının en büyük problemidir. Mutfaklardaki küçülmenin en önemli avantajı, temizliğe harcanan vaktin azalmasıdır. Temizliğe harcanan vaktin azalması ise evde geçirelecek kaliteli vakitlerin artması olacaktır.

Alan Kazanımı için Ufak İpuçları

Açık renkli küçük amerikan mutfak modelleri tercih edilerek evde ferah ve huzurlu bir görünüm sağlanabilinir.

Kullanılmadığı zaman mutfakta gereksiz alan işgal eden büyük masalar yerine duvara monte açılır kapanır bir masa tercihi daha uygun olacaktır. Bu tip masalara uygun tabureler, aynı şekilde yer kazanımı açısından avantaj sağlarlar.

Tencere ve tavalar mutfakta çok alan kaplarlar, iç içe konarak alan kazanımı sağlamak akıllıca bir çözüm gibi gözükse de kapaklarını saklama konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Dolap kapaklarına belli aralıklarla yapıştıralacak askılar sayesinde hem kapaklar düzenli bir şekilde muhafaza edilecek hem de yerden tasarruf sağlanacaktır.

Velhasıl kelam, gün geçtikçe küçük ev ve dolayısıyla küçük mutfak kullanımı artmaktadır. Dar ve küçük mutfak modelleri tercih edilmeye başlandı. Bu gibi küçük alanlarda yapılacak ufak; ama pratik dokunuşlarla büyük mutfak hissi yaratılabilinir.

CEVAP VER