Küçük Ve Dar Yapılı Banyolar İçin Dekorasyon Önerileri

0
58

Kim istemez ki çok geniş banyolara sahip olsun. Fakat günümüz şartlarında ekonomik olarak yapılan konutlarda ne yazık ki en az alana sahip olan yerlerden biri de banyolar olarak kaşımıza çıkmakta. Banyoda çok fazla vakit geçirilmese de evin olmazsa olmaz bölümleri arasında yer almakta. Önemli olan da dar olan mekanı kullanışlı hale getirerek daha ferah ve daha şık gösterebilmek. Peki tüm bunlar için neler yapılabilir hem beraber dar banyo tasarımları nasıl yapılmalıdır inceleyelim.

Küçük Banyolar için Çözümler

Küçük bir banyoya sahipseniz yapılabilecek en önemli şey ilk planda renkleri, aynaları ve aydınlatmaları en etkili bir şekilde kullanarak ortamın daha büyük ve ferah görünmesini sağlamaktır. Çok koyu renklerin kullanımından özellikle uzak durmak gerekmektedir; çünkü bu tarz renklerin seçimi ortamı daha da küçük gösterecektir. Özellikle tamamen beyaz rengi kullanarak ortamı daha büyük ve ferah gösterebilir ya da duvarlarda koyu, yerlerde de açık renk kullanımına yer verebilirsiniz.

Yine pastel renklerin kullanılmasıyla da aydınlık bir banyo oluşturulabilir. Renklerin kullanımının yanı sıra oldukça geniş ve çok ayna kullanımı da ortamı olduğundan daha geniş gösterecektir. Küçük banyo tasarımlarına baktığımızda özellikle yer problemi olduğundan dolayı ortamı daha kullanışlı hale getirebilmek adına lavabonun altına bir dolap ya da raf sistemi yapılarak farklı bir yere depolama alanı yapmak yerine alan en etkili şekilde kullanılabilir. Bunun yanında duvarlarda da raf sistemi uygulanarak etkinlik sağlanabilir. Çok fazla eşya kullanımından da kaçınılması gerekmektedir.

Yine küçük banyolar için en önemli detaylardan biri de aydınlatmalar olarak karşımıza çıkıyor, spot ve led aydınlatmalar kullanılarak ortamın daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Dar banyolarda özellikle küvet kullanımı yerine duşakabin kullanılması daha etkili olacaktır, duşakabinin de özellikle köşeye yerleştirilmesi yerden tasarruf sağlar ve duşakabinin yanında da küçük bir klozet kullanılarak kullanım alanının daha genişlemesi sağlanabilir. Tüm bu detayları ele alarak yer ne kadar dar olursa olsun hayalinizdeki banyoyu yaratabilir ve çevrenizi tasarımınıza hayran bırakabilirsiniz.

CEVAP VER