Küçük Bir Bahçeye Sahip Olanlara Öneriler

0
79

Küçük bir bahçesi olan ev sahipleri için pek çok dekorasyon çeşidi mevcuttur ancak bahçenin büyüklüğü sebebiyle dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır.

Bahçenin daha verimli kullanılabilmesi için bahçe mobilyaları, aydınlatması, zemini ve bitki yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

Bahçe Mobilyaları İçin Uygun Bir Yer Seçin

Bahçe dekorasyon fikirleri arasında yer alan mobilyalar genellikle bahçelerde geniş bir yer kaplamaktadır.

Bu sebeple çok fazla yer kaplayan mobilyalar yerine az yer kaplayan ve daha ince tasarımlara sahip olan şık masa ve sandalyeler tercih edilmelidir. Bahçesinde salıncak kullanmayı sevenler için ise büyük tercihler yapılmamalıdır.

Bitki Yetiştirmeyi Sevenler İçin

Bahçesinde bitki yetiştirmeyi sevenler için küçük bahçeler genellikle zorluk çıkartmaktadır. Bu sebeple pratik bahçe tasarımları uygulanmalıdır. Küçük meyve ve sebzeler askı saksılarda yetiştirilerek yer tasarrufu sağlanabilir.

Ayrıca bahçe duvarlarına raflar monte edilerek hem dekoratif bir görüntü oluşturulabilir hem de bahçelerde başka alternatifler için yer sağlanabilir. Ayrıca bahçe çitlerine bir ip yardımıyla askı saksılar yerleştirilebilir.

Kendin Yap Fikirlerinden İlham Alın

Bahçe dekorasyonu kendin yap fikirleri son dönemde oldukça popülerleşti. Çiçekleri için alan tasarrufu sağlamak isteyenler ahşap merdivenlerden faydalanabilir. Bu merdivenler isteğe bağlı olarak boyanabilir ve sarmaşıklarla kaplanabilir.

Bu işlemin ardından yer kaplayan çiçekler saksılanarak merdivenin bölmelerine yerleştirilebilir. Çiçekler için ayrı bir tasarruf, duvarlara çivilenen pet şişelerle veya botlarla da sağlanabilir.

Aydınlatmanız Havada Olsun

Küçük bir bahçeye sahip olanlar için en çok yer kaplayan ürünlerden birisi de yerde yer alan ışıklandırmalardır. Alan tasarrufu yapabilmek için ışıklandırmayı ev duvarına sabitlenebilen lambalarla sağlamak uygun olacaktır. Salaş bir havayı sevenler için ise led dekoratif ışık zinciri bahçenin birçok noktasına bir uçtan diğer uca asılabilir. Bu ışık zincirinin üzerine asılabilecek ampüllerle hem ışıklandırma sağlanabilir hem de renkli bir bahçe görüntüsüne kavuşulabilir.

Bahçesinde Şemsiye Kullananlar İçin

Bahçesinde şemsiye kullananlar için küçük bahçelerde alan tasarrufu yapmanın en doğru yollarından biri şemsiye yerine veranda kullanmaktır. Açılıp kapanabilme özelliğine sahip verandalar sayesinde mevsim değişikliğine göre bitkiler de yetiştirilebilir.

CEVAP VER