Kitap Okuma Köşeleri Size ve Ailenize iyi Gelecek

0
33

Kitap okumak bireylerin kişisel gelişimi için çok önemli bir unsurdur. Kitap okuyan kişiler hem kendisini iyi ifade eder hem de çevresinde gerçekleşen birçok konuya vakıf olarak yorum yapabilir, kendi fikirlerini sunabilir. Yani kitap okumak kişisel gelişim için en önemli araçtır.

Dizi ve filmlerin birçok sahnesinde karakterlerin kitap okuma köşeleri vardır. Bunlar sizleri kitap okumaya özendirebilir. Kitap okuma işini ailenizle yaparsanız hem bilgi dağarcığınız gelişir hem de çok güzel bir sosyalleşme örneği oluşturursunuz. Ağaç yaş iken eğilir atasözümüz her konuda geçerli olduğu gibi kitap okuma alışkanlığı kazanmada da önemlidir. Çocuklarınıza kitap okumayı sevdirmenin birçok yöntemi vardır. Bir yöntemi ise özendirmektir.

Hayal edin siz, eşiniz ve çocuklarınız evinizde oluşturduğunuz kitap okuma köşesinde ailecek kitap okuyorsunuz. Ne kadar güzel bir topla değil mi? Bu hayalinizi gerçekleştirmek çok zor ve uzak değil.

Kitap Okuma Köşeleri

Ailenizle ya da kendi başınıza bir kitap okuma köşesi istiyorsanız öncelikle bir fikre sahip olmanız gerekir. Kitap okuduğunuzda etrafınızda bulunmasını istediğiniz çevresel etmenler, dekoratif görünümleri belirlemeniz gerekir. Kitap okuma köşesiyle ilgili her hangi bir fikre sahip olamayanlar için bazı kitap okuma köşeleri sunalım.

Klasik Görünümlü Kitap Okuma Köşesi

Bu kitap okuma köşesinde ahşap ağırlıklı dekoratif araçlar tercih edilir. Tek kişilik bir kitap okuma köşesi ise sallanan ahşap bir sandalye, arkanızda ya da yakınınızda kitaplarınız için bir ahşap kitaplık birde sandalyenizin yanında ufak bir sehpa. Bu kitap okuma çeşidi sade ve eşya kalabalığından uzak bir tercihtir. Ailece kullanabileceğiniz klasik görünümlü kitap okuma köşesinde ise yine abartıdan uzak sallanan sandalye yerine normal sandalye ve tek renk sandalye minderleri tercih edilebilir.

Modern Kitap Okuma Köşesi

Kitabınızı okurken modern anlayışından vazgeçemeyenler için ise mini oturma grubu ya da iki kişi iseniz tek kişilik koltuklar tercih edilebilir. Renk uyumuna mutlaka dikkat edilmeli ve ortada ya puf tarzında yada dekorasyonuna göre cam yüzeyli sehpalar bulundurulabilir. Kitaplığınız klasik görünümden öteye giderek dekoratif kitaplık olmalı mesela “Z”, “V” tarzlı kitaplılar tercih edilmeli, hatta minik aksesuarlarla kitaplığınızı süsleyebilirsiniz.

Konforlu Kitap Okuma Köşesi

Kitap okumada konforu tercih edenler için en önemli araç koltuktur. Tercih ettiğiniz koltuk adeta sizi içine almalıdır. Ayaklarınızı uzata bileceğiniz bir ayak koltuğu mutlaka olmalıdır. Hatta koltuğunuzu çeşitli kırlentlerle destekleyebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki kitap okumak büyük meziyet ister. Kitap okuma işini basite indirgememelisiniz. Gerçekten iyi bir okursanız mutlaka kendinize ve ailenize göre evinizde bir kitap okuma köşesi oluşturmalısınız. Kitap okuma köşeniz evinizi ilim ve irfan köşesidir gerektiği değeri veriniz.

CEVAP VER