Kalabalık Görünümden Uzak Mutfaklar

0
118

Özellikle ev hanımlarının günlerinin çok büyük bir kısmı mutfakta geçmektedir. Bunu düşünecek olursak karışık ve kalabalık görünümlü bir mutfak hali hazırda zaten yorucu olan ev işlerini yaparken daha çok vakit harcamanıza sebep olacaktır.

Hele ki küçük mutfak sahibi olan insanlar için aradıklarını bulmak hayli zor durum haline gelecektir. Bu kalabalık ve karışık görünümden uzak mutfaklar için düzenleme nasıl yapılabilir? Bu sorunun cevabını ve önerileri sizler için listeledik.

Küçük tezgahlar için duvar raflarından yardım alabilirsiniz

Karışık ve kalabalık bir tezgah mutfağın en göz yorucu bölgesidir hem de çok eşyanız var ve yeteri kadar dolabınız yok ise tezgahınız bir de küçük ise her yer tencere, tava, baharat kapları ve tabaklarla dolu olacaktır.

Bunun için duvarınızın üzerine asabileceğiniz bir açık raf sizin hayatınızı kurtaracaktır.

Çekmece içi karışıklıklarda kaybolmayın

Çekmeceleri kendi içinde katogorileştirmek dışında aynı çekmeceyi birden fazla çeşit araç gerek için kullanabilirsiniz.

Kulağa daha karışık bir görünüm gibi gelebilir ancak çekmece içi düzenleyicileri ile çekmecenizi bir kaç farklı bölmeye ayırıp daha çok eşyayı çekmecelere yerleştirmenizi sağlayacaktır.

Mutfağınızı bir otel mutfağı gibi kullanabilirsiniz

Çekmmeceleriniz, dolaplarınız doldu hatta duvara koyduğunuz ek raflarda da yer kalmadı ve tencereleriniz tavalarınız dışarıda kaldı. Mutfağınıza otellerde ve Amerikan filmlerde ev mutfaklarında gördüğünüz gibi bir kaç adet kanca alın tencere ve tavalarınızı saplarından bu kancalara asın.

Bu yöntem tencere tavalarınızın çekmece veya dolap içindeyken maruz kaldığı çizilme riskini de ortadan kaldıracaktır. Ayrıca ihtiyacınız olan tencere tavayı diğerlerini indirip kaldırmadan hemen bulabileceksiniz.

Raylı kiler sistemi ile raflar arasında kaybolmaktan kurtulun

Mutfak tezgahının üzerine koyduğunuz ya da dolaplara tıkıştırdığınız ve aradığınızda büyük işkenceler çektiğiniz bakliyat, baharat, makarna gibi kuru gıdaları raylı bir sistemi olan dolabın içine yerleştirerek gerektiğinde dolabı kendine çekerek rafların arasında kaybolmadan kolayca aradığınızı bulabilmenize yardımcı olacaktır.

Bu şekilde mutfağın köşesinde kalmış dolap içlerini de hem en verimli şekilde kullanmış olacaksınız hem de zaman kaybetmeden karışıklık yaratmadan zevkle yemeklerinizi yapabileceksiniz.

CEVAP VER