Japon Banyo Dekorasyon Fikirleri

0
150

Günümüzde en çok önem verdiğimiz yerlerden biri haline gelen banyolarımız bizim istek ve arzularımız doğrultusunda tamamen bize özgü bir mekan haline gelmiştir. Genelde evimizin durumuna göre değişkenlik gösterdiğimiz banyo dekorasyonlarımızdan biride son zamanların en moda  Japon banyo dekorasyonu olmaktadır. Bizim alışık olmadığımız daha konfor odaklı ve doğal alanları görmekteyiz.

Bende kesinlikle konfor ve doğallık arayanlar için kesinlikle denenmesi gereken dekorasyon olarak görmekteyim. Birden çok malzemeyle hazırlanan  temel malzemesi ahşap olup ağacın en doğal haliyle kullanıldığını söyleyebilirim. .

Genellikle yeşil rengi tercih edilip açık renkler kullanılmaktadır. Bu tip banyolarda doğallık arandığından dolayı ağacın kökü ve yapraklarının renginden esinlenen kahverengi ve yeşil rengin ahengini görmekteyiz.

Uzak doğu kültüründe genelde az eşya tercih edildiğindenoturma odaları, yatak odaları, çocuk odaları , ve son olarak banyoları da daha sadelik gözeçarpmaktadır. Hemen hemen çoğunda sadelik ön plan da olduğundan küvet ve tabure dışında pek dekorasyon malzemesi görülmemektedir. Japonlar sadeliğin iyi enerjisini kullanmak için  detaylarında oldukça sadelik göze çarpmaktadır.

Uzak doğu kültüründe küvet çok önemlidir. Başka kültürlerde küvet daha arkanda planda tutulduğunu görüyoruz. Bir çoğumuz küvetin batı kültürüne ait bir şey olduğunu bilsek de küvet uzak doğu  kültürüne ait olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebepten ötürü  arka planlan da tuttuğumuz küvet japonbanyo dekorasyonunda büyük önem taşır ve olduca sade bir görüntüye sahiptir.

Genellikle küvetlerini kahve bardağına benzetebileceğimiz bir şekle sahip olup boyuna uzunluk göstermektedir. Bu tip sebeplerden ötürü  hemen hemen herkesin kendisine ait  özel bir spaya dönüştüğünü söylemek daha doğru olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz