Hobi Bahçesi İsteyenlerin Rüyasına Girecek 8 Örnek

0
669

Hobi bahçeleri günümüzde çok revaçta; çünkü insanlar eskiden olduğu gibi toprakla uğraşıp negatif enerjisini atmak hem de kendisi bir şeyler ekip büyütmenin zevkini tatmak istiyor. Dışarıdan alınanların güvenirliği bir kenara kendi büyüttüğün çiçek, sebze, meyvenin yeri tabii ki ayrı oluyor. Büyükşehirlerin telaşından, sorunlarından kaçmanın en kolay yolu hobi bahçeleri. Belediyeler ve Büyükşehirler insanları teşvik etmek için hobi bahçeleri kuruyorlar. Hobi bahçesi nasıl yapılır bir göz atmakta fayda var.

Hobi Bahçesi Yapımı

Hobi bahçesi yapımı tahmin edildiği kadar zor değil elinizdeki imkânlarla hobi bahçesine sahip olabilir ve dilediğiniz ürünü yetiştirebilirsiniz. Kullanılmayan eşyalarınızı hobi bahçesindeki kulübenizde değerlendirebilirsiniz, yeteneğiniz varsa kendi kulübenizi de kendiniz inşa edebilirsiniz.

Hobi bahçesine sahip olmak istiyorsanız sahip olduğunuz arsa üzerine, dilerseniz küçük bir kulübe eşliğinde bahçenizi inşa etmeye başlayabileceğiniz gibi hazır bulunan hobi bahçelerini de senelik kiralama imkânınız var. Bahçenizi inşa edeceğiniz alan karar verdikten sonra en önemli sorun tabii ki su, suyu teminini bahçenize sağlamanız gerekiyor sonra ektiklerinizin kurumasını istemezsiniz değil mi?

Toprağının işlenmeye hazır hale getirilmiş olması gerekiyor ve drenajının sağlanması. Bunlar düşünüldüğü kadar zor değil ancak bahçenizi kuracağınız yerin toprağının tabii ki de işlenmeye uygun olması gerekiyor.

Hobi Bahçesi Örnekleri

Arsa satın almak yerine kullanmadığınız eşyaları değerlendirerek bunlar üzerinde dilediğiniz ürünü yetiştirebilirsiniz. Örneğin büyük saksılarda maydanoz, dereotu, yeşil soğan yâda çiçekler yetiştirebilirsiniz.

Kullanılmayan eski çaydanlıklar, ayakkabılar, çizmeler, leğenlere toprak doldurup balkonda veya herhangi bir yerde dilediğiniz ürünü yetiştirebilirsiniz. Balkonunuzun bir köşesini rengârenk saksılardan ve ürünlerden oluşan bir bahçeye dönüştürebilirsiniz.

Kullanılmayan el arabası yâda buna benzer geniş malzemeleriniz varsa bunlara toprak doldurup üzerinde ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Konumlandırdığınız yerde hoş bir görüntü yaratacaktır.

Göz kamaştıran bir hobi bahçesine sahip olmak istiyorsanız, arazinizi bölümlere ayırmalısınız ve her bölümdeki ürünü çeşitlendirmelisiniz ayrıca bakım işlemlerini iyi yapmalısınız. En önemli noktası bahçe kenarlarının çiçeklendirilmesi ile kazandırılan hoş görüntüdür. Tabii ki şirin ve kullanışlı kulübeler bahçenize daha hoş bir görüntü katacaktır.

Hobi bahçesinin belli bir boyutu yoktur, dilerseniz kendi oluşturduğunuz bir yapay bir bahçeciği topraklandırarak bahçe haline getirip dekore ederek göz kamaştırıcı hale gelmesini sağlayabilirsinz.

En güzel hobi bahçeleri güzel bakım yapılan kulübeli ve etrafı renk renk çiçeklerle süslenmiş olanlardır.

CEVAP VER