Hem Dekoratif Hem De Şık Balkon Aydınlatmaları

0
282

Balkonları evinizin bir yaşam alanı kabul ederek tasarlayıp farklı fikirler hayata geçirdiğinizde çok daha hoş görünen alanlara sahip olabilirsiniz.

Balkonlarda birçok aksesuar kullanarak hem işlevsellik hem de estetik katabilirsiniz. Bu parçalardan biri de aydınlatmalar olacaktır. Özellikle hem dekoratif hem de şık olan balkon aydınlatmaları balkonunuza işlevsellik de katarak onları yepyeni bir yaşam alanına dönüştürecektir.

Yenilenebilir enerjiden faydalanın:

Önceki yıllarda güneş enerjisi ile çalışan aydınlatmalar bir hayli çirkin görünmekte ve balkonlarda uyumsuz bir görünüm oluşturmaktaydı. Ancak son yıllarda yenilenebilir enerjiye artan taleple birlikte apliklerde, korkuluklara asılan aydınlatmalarda hem dekoratif unsurlar gözetilmekte hem de güneş enerjisi kullanılmaktadır.

Terasları ve balkonları aydınlatan bu aydınlatmaları çeşitli şekiller edinebilir ve enerjik bir hava katabilirsiniz. Klasik aydınlatmaları kullanarak da güneş enerjisinden faydalanmak mümkün.

Endüstriyel aydınlatmalar:

Sadece evin odalarında değil balkonlarda da endüstriyel aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Su borusu gibi objelerle yapılan loft aydınlatmalar modern balkonlara yeni bir soluk getirecektir. Bu tarz aydınlatmalarda lambaları da modern seçmeli ve uyumu sağlamalısınız.

Mum şeklinde aydınlatma elemanları kullanın:

Yaz aylarında balkonlara loş ve şık bir aydınlatma katmak isterseniz mum şeklinde aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Farklı şamdanlar içerisinde kullanabileceğiniz bu tarz aydınlatmalar balkona romantik bir hava katmaktadır.

Ayrıca zeminde kullanacağınız mum şeklinde aydınlatmalar sizin balkondaki özel yaşamınızı da koruyarak loş bir görünüm oluşturacaktır.

Spot aydınlatmalar kullanın:

Spot aydınlatmalar son yıllarda evlerin birçok bölümünde kullanılmaktadır. Balkonlarda da spot ışıkları tercih edebilirsiniz.

Zemine, duvara ya da sabit duran balkon elemanlarına yerleştireceğiniz spot aydınlatmalar balkona farklı bir hava katacaktır. Özellikle ahşap ve taş dekorasyonunun hakim olduğu balkonlarda spot aydınlatmalar daha hoş bir görünüm oluşturmaktadır.

Kendi yaratıcılığınızı kullanın:

Aydınlatmalar balkonları güzelleştiren unsurlardan biridir. Kendi yaratıcılığınızı kullanarak da aydınlatmalar kullanabilir ve kendinize özel yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Led şeritler, yılbaşı ağacına konulan minik ama etkili ışıklandırmaları balkon korkuluklarında ya da balkon tavanında kullanarak romantik bir görüntü yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu tarz ışıklandırmalarda az ya da çok ışık sizin elinizde.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz