Genç Odasında Duvar Kağıdı Kullanımı

0
215

Bir odanın havasını değiştirebilecek olan en önemli ürünlerden biri olan duvar kağıdı, genç odalarında genellikle dekoratif bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Birbirinden farklı renk ve desen seçeneğine sahip olan duvar kağıtları, gençlerin bireysel zevkine uygun bir şekilde tercih edilmelidir.

Duvar Kağıdı Seçenekleri

Yaş ve cinsiyete göre duvar kağıdı seçenekleri çeşitlenmektedir. Kızlar için ve erkekler için pek çok seçenek bulunmaktadır.

Erkekler İçin Duvar Kağıdı

Erkekler için genç odası duvar kağıtları geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Duvar kağıtlarının mobilyalara göre seçilmesi oldukça önemlidir. Sade genç odaları için biraz hareketli duvar kağıdı tercihi yapılması daha güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Hareketli odalar için ise duvarın tek bir cephesinin geometrik veya karışık desenli bir duvar kağıdı ile kaplanması düzgün ve yerinde bir tercih olacaktır. Tuğla görünümlü duvar kağıtları ise en popüler tercihler arasındadır.

Kızlar İçin Duvar Kağıdı

Genç kızlar için duvar kağıtları pek çok seçenek sunmaktadır. Genellikle renkli bir görünüşe sahip olan genç kız odalarında puantiyenin, geometrik şekilllerin  ve pastel tonların hakim olduğu duvar kağıtları sık tercih edilenlerin arasındadır.

Kız odalarında daha çok eşya bulunduğu için dikkat edilmesi gereken bir nokta ise odayı daha geniş ve aydınlık göstermek için koyu renkteki duvar kağıtlarından kaçınılmasıdır.

Duvar Kağıdı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Duvar kağıdı kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle odanın büyüklüğü önemli bir faktördür. Desenli duvar kağıtları odanın büyüklüğüne ve şekline göre seçilmelidir. Ayrıca odanın yalnızca tek bir cephesi de bu duruma göre kaplanabilir.

  • Duvar kağıdı alırken kaplanacak duvarın tam ölçüsünden daha fazla duvar kağıdı alınmalıdır. Uzun süren kullanımların ardından duvar kağıdı açılabilir veya kirletilebilir. Bu durumlara karşı ekstradan birkaç metre duvar kağıdı alınmasının yararı vardır.
  • Genç odasında fazla koyu renkler kullanılması, geniş vadede gençlerin ruhsal durumları üzerinde etki edebilir. Bu sebeple fazla karmaşık ve koyu duvar kağıtları tercih edilmemelidir.

  • Duvar kağıdında desen şekli oldukça önemlidir. Eğer duvar kağıdındaki desenler büyükse yalnızca tek bir duvara kullanılması daha uygun olacaktır.

  • Duvar kağıdının üstüne birşey dökülmesi ihtimaline karşı suya dayanıklı seçeneğinden yana tercih yapılabilir. Ayrıca yırtılmayan duvar kağıtları da doğru bir tercih olacaktır.

CEVAP VER