Evleri Rutubetten Korumak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

0
28

‘’Rutubet neden olur?’’ sorusuna cevap vermeden önce rutubetin kısa bir tanımını yapmamızda fayda var. Rutubet kısaca, evin içerisindeki sıcaklık farklılıkları yüzünden meydana gelen nemleşmedir. Bu nemleşme zamanla sıcaklığın düşük olduğu odada damlacıklar ve ıslaklığa neden olur. Bu damlacıklar duvarların üst köşelerinde birikerek siyah, isli bir renk oluşmasını sağlar. Bu siyah renkli görüntünün, odanın üst köşelerinde oluşmasının nedeni ise nemin odanın içerisindeki havada yükselerek odanın üst köşelerinde yoğunlaşmasıdır. Yoğunlaşan damlacıklar odanın duvarlarındaki boyların renklerini bozmakta ve odaya çirkin bir görüntü vermektedir. Daha da kötüsü rutubet, sağlık sorunlarına da neden olmaktadır.

Evinizde rutubet olup olmadığını anlamanızın çok basit yolları var:

 • Evin içerisinde acımsı bir koku alıyorsanız
 • Yağmur yağdığında veya ani sıcaklık değişimlerinde evinizin duvarlarında ıslaklık gözlemliyorsanız
 • Duvarlarınızda ve pencerelerinizin kenarlarında kararma, küflenme ile karşılaşıyorsanız
 • Duvarlarınızın boyası dökülmeye başlamışsa evinizde rutubet var demektir.

Rutubet Nasıl Engellenir?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gözlemlerden bir veya birkaçı ya da hepsini birden evinizde gözlemlediyseniz endişelenmenize gerek yok. Çünkü rutubetten korunmak ile ilgili tavsiyelerimizi sizinle paylaşmaktan onur duyarız. İşte, evinizdeki rutubetten kurtulmanızı sağlayacak altın değerindeki tavsiyelerimiz:

 • Kışın evinizin içerisinde çamaşırlarınızı kurutmamaya özen gösterin. Çünkü evin içerisinde kuruttuğunuz çamaşırlar, odaya su buharı yayacaklardır. Bu da nemlenmeye ve duvarlarınızda damlacıkların oluşmasına neden olur.
 • Evinizin içerisinde çok fazla bitkinin olmamasına özen gösterin. Çünkü bitkiler de terlerler ve evdeki nem oranını arttırırlar.
 • Piyasada birçok nem giderici boya bulunmaktadır. Duvarlarınızı bu boyalarla boyatırsanız nem sorununu büyük oranda gidermiş olursunuz.
 • Evinizdeki ısı tesisatının sorunsuz çalıştığına emin olun. Bazı odaların diğerlerinden daha az ısınması nem sorununu da beraberinde getirecektir. Özellikle sobalı evlerde bu durum daha çok gözlemlenmektedir. Çünkü sobalı evlerde bir oda çok ısınırken başka bir oda ısınamamaktadır.
 • Su tesisatınızı her zaman kontrol etmelisiniz. Boruların su damlatması evin içerisinde nemleşmeye neden olacaktır.
 • Mobilyalarınızı duvarlara yapıştırmayın.
 • En önemli unsur ise evinizi havalandırmanızdır. Evinizi mutlaka havalandırın ve içerideki havanın yenilenmesini sağlayın.

Bu tavsiyelere uyarak evinizdeki rutubeti önlemek sizin için oldukça kolay olacaktır. Böylelikle hem evinizde acımsı ve küflü rutubet kokusu oluşmayacak hem de rutubet yüzünden duvarlarınız kararmayacaktır. En önemlisi de rutubet kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçmiş olacaksınız.

CEVAP VER