Evlere Ruh Katan Antika Eşyalar

0
202

Evinizde geçmişe ait küçük bir dokunuşun yapabilecekleri inanılmazdır. Eskiyi yaşadığınız yerde yaşatmak isteyen biriyseniz antika eşyalarla evinizi dekore edebilirsiniz. Sadece biraz araştırma ve biraz estetik duygusu yeterli olacaktır.

Antika eşya deyince akla gelen ilk şey herhalde ki gramofondur. Sadece müzelerde ya da sanat galerilerinde olacak değil ya, bu sihirli müzik sesini sizde evinizde duyabilirsiniz. Ayrıca bir gramofonun salonunuza katacağı estetik değeri asla göz ardı etmeyin.

Eski filmlerde gördüğümüz, eşsiz bir antika eşya da plaktır. Özellikle Ankara ve İstanbul’da rahatlıkla bulabileceğinizi düşünüyorum. Kadıköy, Üsküdar taraflarında pek çok antika dükkanı bulunmaktadır. Evinize alacağınız antika bir plakla çok sevdiğiniz şarkıları artık tamamen farklı bir havada dinleyebilirsiniz. Antika bir plak veya gramafon, geçmişin bilgeliği ve zanaatkarlığı ile evinizin ruhunu bambaşka bir yere taşır. Arkadan da şöyle bir Zeki Müren çalsa.

Sadece müzik değil tabi ki, evinizi ev yapan bir eşyanız da antika olabilir. Mesela halınız… İpek ya da Hereke halılar oturma odalarına çok yakışıyor. Kapalı Çarşıya küçük bir ziyaret yaparsanız gözlerinizi alamayacağınız halılarla karşılaşacaksınız. Arabesk sehpa, antika yatak başı, yazıhane, odunluk, rahle, vitrin ve konsollarda evinizde hem kullanışlı hem de gösterişli eşyalar olacaktır.

Antika danışmanları Osmanlı eserleri, Türk Resim Sanatı ürünleri, porselen, cam ve gümüş eserlerin ülkemizde oldukça rağbet gördüğünü belirtiyor. Antika süs eşyaları vitrinlerinizi, duvarlarınızı yeniden ilgi çekici kılmak için oldukça ideal.

Fincan takımı, vazo, şekerlik, çerezlik, minik heykel, duvar tabağı gibi antika objeleri kullanmak sadece evinize değil size de farklı bir dönemin ruhunu katacaktır. Antika sedefli ayna, mangal, yağlı boya tablo ve salacaklar, hat yazıları da evinizi dekore edebileceğiniz eşyalar arasındadır. Bahçeniz varsa antika ruhunu oraya da taşıyabilirsiniz. Antika han kapısı, mermer kolon gibi eşyalar ile misafirlerinize zamanda yolculuk yaptırmış olursunuz.

Antika eşyalara sahip olmak için yerel zanaatkarların dükkanlarına gidebilirsiniz ya da internet üzerinden sahibinden satılık antikaları araştırabilirsiniz. Pek çok kişi eskiden beri elinde bulunmuş antika eşyaları satıyor. Hatta bu işin sıkı bir takipçisi olmaya karar verirseniz müzayedelere katılmanızı da öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz