Evinizin Güzelliğini Tamamlayan Dekoratif Aynalar

0
315

Aynalar, ilk olarak tuvalet ve banyolarda kullanılsa da daha sonra insanlar, ihtiyaçları arttıkça evin diğer bölümlerinde de sık sık aynaları kullanmaya başlamıştır. Bu aşamada ayna modelleri kullanılmaya ve evin dekorasyonunu tamamlayıcı önemli parçalar olarak aynalara büyük önem verilmeye başlanmıştır. Birçok dekorasyon ürünü gibi dekoratif aynalar da şık ve kullanışlı tasarımlardır. Evin her alanı için farklı büyüklüklerde ve şekillerde oluşan farklı ayna modelleri kullanılmakta ve dekorasyona büyük katkı sağlamaktadır. Evlerimizde sıklıkla yer verdiğimiz aynalar şıklığımızı tamamlamasının yanında ortama daha geniş ve ferah hava katarak görsel illüzyon yaratmaktadır. Buna göre aynaları evlerimizde nasıl kullanabileceğimizi inceleyebiliriz.

Seçeceğiniz Ayna Ortamın Tarzına Uygun Olmalıdır

Evimizin dekorasyon tarzına göre ister klasik ister modern bir havanız olsun buna uygun olmayan bir ayna modeli ortama uyum sağlayamayacaktır. Klasik aynalar, klasik mobilya ve diğer eşyalarla şıklığınızın en büyük parçası olurken, modern tarzda döşenmiş bir ev için daha farklı ve dekoratif ayna modelleri duvarlarınızda çok şık duracak, görenleri hayran bırakacaktır. Ayrıca evinizde keskin hatlar öne çıkıyorsa köşeli aynalar kullanmanız önerilmektedir.

Mobilya Boylarına Göre Aynalar Tercih Edin

Evlerinizi süsleyecek aynaların, eşyalarınızın boyutlarına uygun seçilmesi önemli bir konudur. Aynaların konumlandırıldığı alanın boş bir duvarı yansıtmasından ziyade, dışarıdan alınan ışığı eve rahatça yansıtabilmesi ve ortama daha ferah bir hava katması için mobilyaların boyları ölçü alınmaktadır. Bu konudan başka eğer eviniz yeterli ışık almıyorsa aynalarınızı pencerelerinizin tam karşısına asabilir, daha aydınlık bir alan yaratabilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyonunda Aynaların Etkisi

Yatak odalarında kullanacağınız dekoratif aynalar, genellikle çerçevesiz aynalardan tercih edilmektedir. Duvarlarınızı, çerçevesiz birçok ayna ile süsleyerek yatak odalarınıza modern bir etki kazandırabilirsiniz. Ayrıca yatak odalarındaki giysi dolaplarının da ayna ile kaplanması, aynı etkiyi yatacak, ortama şıklık kazandıracaktır. Yatak odalarında sıklıkla tercih edilen bir diğer adım ise boy ayna modelleri kullanmak olacaktır. Ancak bu aynaların yerleştirilmesinde aynaların görüntünüzü kesmemesine dikkat etmelisiniz. Boy aynalarını bunun dışında, evin girişlerinde ve duvarlarda da kullanırsanız ortama modern ve aydınlık bir hava katacaktır.

CEVAP VER