Evinizi Kilimlerle Renklendirin

0
47

Dokuma tekniği ilk olarak Orta Asya’da ortaya çıkmıştır. Bu bölgede yaşayan yerliler, göçebe hayatı benimsemişlerdi ve bu bağlamda hayvancılıkla uğraşıyorlardır. Hayvanların yününü alan toplum bu yünü önce yıkardı, kirden arındırırdı. Kirden arınan bu yünler daha sonra değişik bitkilerden elde edilen boyalarla saatlerce kaynatılıp kuruması için çeşitli yerlere asılırdı. Daha sonra bu boyalı yünler kirman denilen alet ile ip haline getirilir ve daha sonra el tezgahlarında sanatkarlar tarafından motiflerle dokunmaya başlanırdı. Günümüzde oldukça değerli olan bu kilimler modern yaşam tarzında da oldukça fazla kullanılmaktadır, evlere tarihsel bir hava vermektedir.

Türk halılar ister düğümlü olsun ister düzdokuma olsun Türkler tarafından üretilmiş bilinen en mükemmel ürünlerdir. Eski Türkler kilimleri soğuk kış aylarında battaniye olarak da kullanmaktaydı, Türklerin yaptığı en güzel kilimler keçi yününden yapılan kilimlerdi ve özallikle serin yaz aylarında kullanırlardı.

Asya Hunları devrinde, milattan önceki yıllarda çok gelişmiş gördes düğümlü halı takniğine sahip oldukları Altay dağlarında, Sibirya’da ve Pazırlık kurganları kazılarında ele geçen eşşiz halılar ile Türklerin Klim el sanatıyla uğraştıklarının kanıtıdır. İslamiyet döneminde Abbasiler, geometrik şekiilere önem vermişlerdir ve kilimlere de bu bilimi aktarmışlardır. Örnekleri eski Kahire’de bulunmuştur.

Eski Türkler klimleri her alanda kullanmışlardır:

  • Çadır yapımı
  • Geceleri yorgan
  • Gündüzleri gölgelik
  • Günümüzün halı niteliği
  • Çadırların girişinde kapı görevi gibi birçok alanda klim kullanılmıştır.

Günümzde kilimler, oldukça pahalı olduğundan üst sınıf kişilerin kullandığı bir dekor ürünüdür. Bu üst sınıf ulema kilimleri, özellikle oturma odası veya salonlarında duva kısmında değerlendiriler, salona değişik bir ambiyans katan bu kilimler kişye doyumsuz bir görsel şölenin yanında dinlendirici bir etkiye sahiptir. Özellikle halen kırsal kesimlerde, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde halen klim üretimi yapan işletmeler bulunmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan bu bölgelerde ham madde katkı boyaları ve hayvan yünüdür. Bir klim yaklaşık 3 ay gibi bir süreç sonunda ortaya çıkmaktadır. Oldukça meşeggatli bir iş olduğu için ince işlik gerektirir ve halk deyimiyle insanların el emeği göz nuru deyimine tam olarak uyar. Modern evlerde özellikle tarihe yakınlığı olan insanlar klimi çokça kullanmaktadır.

CEVAP VER