Evinizi Baştan Yaratın

0
30

Hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evimiz gözümüze bir süre sonra fazlasıyla sıradan gözükmeye başlar ve yeni dekorasyon fikirleri ararız. Fakat herkesin bütçesi tüm eşyaları tamamen yenilemeye yetmeyebilir. Ayrıca sürekli yeni ve modern ürünlerin dekorasyon pazarına girdiğini göz önünde bulundurursak yeni trendleri sürekli uygulamaya çalışmak yüksek maliyet gerektirebilir.

Baştan Yaratmaya Nasıl Başlamalı?

Yenilenecek alanı belirledikten sonra aklımızda kalan soru işaretlerini nasıl giderebiliriz? Aslında bu, karar vermekten daha kolay bir aşamadır. Değişimi göze almak ve bunun için girişimde bulunmak her zaman için daha zordur. Değişime ihtiyaç duyduğumuz alanı en uygun malzemeler ve minimum bütçe ile tamamlamak için ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz. İhtiyaç belirleme aşaması tamamlandıktan sonra bize kullanım zorluğu veya işlevsizliği sağlayan malzemeleri belirlemeliyiz.

Dekorasyonda Kendi Modanızı Kendiniz Yaratın

Salon dolapları hem renk hem de tarz olarak artık size hitap etmiyorsa işe dolapları tamamen boşaltmakla başlamalısınız. Dolap içlerinde kullanmadığınız ne kadar obje varsa kaldırın ve daha ferah bir dolap yaratın. Dolapları biraz daha sade veya canlı bir renkle hareketlendirebilirsiniz. Bunun için hobi boyası ya da ahşap boyası adı altında satılan boyalardan kullanabilirsiniz. Öncelikle dolapları zımparalayarak işe başlayın. Zımparalama işlemi, dolapların boyayı daha çabuk emmesini ve çatlak görüntü oluşmamasını sağlar. Salon dolaplarının en büyük sorunu, içerisine yemek tabakları, bardaklar gibi salon dışı objelerin yerleştirilmesiyle göze kalabalık geliyor olmasıdır. Bu yüzden bu eşyaları bu dolaplardan kaldırıp sevdiğimiz objeleri yerleştirmek daha hoş olacaktır. Boyama öncesi tutkal ve yağlı kağıt ile kabartmalı bir dekor oluşturabilirsiniz. Bu dolap kapaklarında bir hareketlilik yaratacaktır.

Eski çerçevelerinizi renkli ojelerinizle boyayarak farklı desenler oluşturup bu dolap raflarında mumluklarınızın yanına koyabilirsiniz. Yine aynı şekilde bir züccaciyeden 2 TL civarında aldığınız beyaz renkli bir kupayı renkli ojelerinizle süsleyip dilediğiniz yazıyı yazarak dolapların içine yerleştirebilirsiniz. Yine aynı seklide artık kullanmayı düşünmediğimiz beyaz ve porselen bir servis tabağını ojelerinizle renklendirerek hat yazısı görünümlü birer tablo oluşturabilirsiniz.

Dekorasyon Siz Ne Hissediyorsanız Ona Göre Şekillenir

Dekorasyon tamamen sizin zevklerinize ve ilgi alanınıza göre şekillenir. Sevdiğimiz bir resminizi bile bilgisayarda renkli bir çıktısını alarak bir tahta veya tepsi üzerine yapıştırarak kendi minik panonuzu oluşturabilirsiniz. Seyahat etmeyi seven birisi iseniz büyük bir dünya haritasını kalın bir karton üzerine yapıştırarak ve üzerine gittiğiniz yerleri işaretleyen minik notlar alarak harika bir duvar tablosu oluşturabilirsiniz.

Eski perdelerinizden sıkıldıysanız perdelerinize biraz daha çılgınlık katmak için ütü ile kıyafetlere yapışan rozetleri kullanabilirsiniz. Bu çılgın rozetler hem sizin aykırı tarzınızı perdelerinize yansıtacak hem de daha marjinal bir hava yaratacaktır.

CEVAP VER